İki Toplumlu Birleşik Kıbrıs Öğretmenler Platformu olarak ŞHRO ve Şehit Doğan Ahmet İlkokulu ziyaret edildi

0
316
İki Toplumlu Birleşik Kıbrıs Öğretmenler Platformu olarak 3 Ocak 2020 Cuma günü Kıbrıs’ın kuzeyinde okul ziyaretleri gerçekleştirdik.

Her akademik yıl düzenlediğimiz okul ziyaretleri kapsamında Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu ve Şehit Doğan Ahmet İlkokulu ziyaret edildi.

Sendikamız ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs’ın güneyinden Kıbrıslı Rum İlerici Öğretmenler Grubu’ndan oluşan platformumuz olarak, Ledra Palas geçiş kapsında, ziyaretlere başlamadan basına açıklamalarda bulunuldu.

Platformumuz Şubat 2020’de ayrıca Kıbrıs’ın güzenyinde bazı okullara ziyaret düzenleyecek.

EYLEM: “Amacımız iki toplumun yakınlaşması, işbirliği yapması ve çözüme ulaşılmasıdır”

KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem, Ledra Palace geçiş noktasında basına yaptığı açıklamada, öğretmenlerin Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi ve barış kültürünün gelişmesinde önemli aktörlerden olduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Ortadoğu’da yaşanan çatışmalar dikkate alındığında bugünlerde adada çözüme ve barışa çok ihtiyaç duyulduğunu belirten Eylem, Platform olarak düzenlediğimiz faaliyetlerde çözüm isteğimizin dile getirildiğini söyledi.

Eylem, amacımızın iki toplumun yakınlaşması, işbirliği yapması ve çözüm olduğunu ifade etti.

TEL: ““Amaç barışa hizmet etmektir”

KTÖS Başkanı Emel Tel ise, Platform altında işbirliğinin, kapıların açıldığı 2004’te başladığını, öğretmenler olarak, hoşgörü ve barış kültürünün gelişmesi için birlikte çalışma ve diyaloğun önemli olduğunu söyledi.

Platform altında Kıbrıs’ın güneyindeki meslektaşlarla, adanın askersizleştirmesi için, silahlanmaya karşı ve Akdeniz’deki gelişmeler karşısında neler yapabileceğinin devamlı olarak görüşüldüğünü kaydeden Tel, “Amaç barışa hizmet etmektir” dedi.

AHNİODİS: “Ara bölgede değil, karşılıklı olarak okul saatleri içerisinde topluca ziyaretler gerçekleştirilmelidir” 

Kıbrıslı Rum İlerici Öğretmenler Grubu’ndan Christos Ahniodis, karşılıklı düzenlenen ziyaretlerin çok faydalı olduğunu, eğitim konuları ve Kıbrıs sorunu üzerinde görüş birlikleri sağladıklarını, Platform olarak Kıbrıs için en uygun çözümün iki bölgeli federal bir çözüm olduğu konusunda aynı görüşün paylaşıldığını söyledi.

Öğrencilerin 1950, 1960 ve 1970’lerde yaşananları tarafsız olarak değerlendirmesin teşvik edilmesi konusunda da ortak görüşün bulunduğunu belirten Ahniodis, son iki yılda hayata geçirilen Imagine programı sayesinde pek çok Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum öğrencinin bir ayara gelmesi ve arkadaşlık kurmasının yolunun açıldığını, ancak yapılması gereken şeyin, öğrencilerin ara bölgede değil karşılıklı olarak “okul saatleri içerisinde topluca ziyaretler” yapmasının sağlanması olduğunu söyledi.