İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak DİSİ’yi Ziyaret Ettik

0
107

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak, Kıbrıs sorununda yaşanan tıkanıklığın bir an önce çözülmesi amacı ile 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’yu ziyaret ettik.

Ziyarette konuşan DİSİ Başkanı Neofitu, görüşmelerde tıkanıklık yaşandığını ve şu anda atmosferin iyi olmadığını söylerken, beklentilerinin Türkiye’deki seçimlerin ardından Kıbrıs sorununun çözümü konusunda olumlu anlamda gelişmelerin yaşanması olduğunu vurguladı.

DİSİ olarak Kıbrıs’ta ayrılığa şiddetle karşı olduklarını ifade eden Neofitu, federal çözüme sonuna kadar destek verdiklerini ve bu yönde mücadele verdiklerini söyledi.

1963’ten bugüne tarafların birbirlerini suçlama oyununu sürdürmelerinin çözüme bir katkı sağlamadığını vurgulayan Neofitu, Crans Montana’da, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ortaya koyduğu çerçeve içerisinde yer alan sorulara cevap bulabilecek görüşme sürecinin bir an önce başlaması gerektiğini belirtti.

Neofitu, “güneydeki son seçim sonuçlarının çözüm isteyenlerin oranının yüksek olduğunu göstermesine rağmen, kuzeydeki seçim sonuçlarının ise çözüm isteyenlerin oranında düşüş yaşandığını gösteriyor” dedi.

Önümüzdeki sonbahar aylarında Kıbrıs’ta doğal gaz araştırmalarının yeniden başlayacağının altını çizen Neofitu, “Bunun öncesinde Kıbrıs sorununun çözülmesi yönünde beklentimiz vardır” söyleminde bulundu.

Görüşme sonrasında taraflar Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ortak bir mücadele verme ve federal bir çözüme ulaşılabilmesi için çaba gösterme konusunda fikir birliğine vardılar.

Saygılarımızla;

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi