Hükümetin İcraatları Kokuşmuş Anlayışın Eseridir

0
101

AKP’nin kuklası UBP hükümetinin hukuk dışı, adaletsiz, geçici istihdamları diğer icraatları gibi kokuşmuş bir anlayışın eseridir.

Aylardır toplumumuzu kurultay kavgası ile oyalayan hiçbir sorunu çözemeyen UBP, ülkemizi kaos içerisine tutmak için elinden geleni yapmaktadır. UBP hükümeti koltuklarını koruma derdinden başka bir şey düşünmez olmuştur. Geçlerimizi ülkemizden kovan bir anlayışla, dayatma paketler yürürlüğe konulmuş, göç yasaları geçirilmiştir. Parti rozeti taşıyanlara ayrıcalık taşıyan bir anlayışla yurttaşlar harcanmıştır. Tek kriter Siyasi yakınlık yapılmıştır. İstihdamlar bile sadece buna bakılarak yapılmıştır. Bu ülkeyi yöneten kuklalar yıllardır yaptıkları gibi istihdam ve vatandaşlıkları kokuşmuş olan bu rejimi devam ettirmek için kullanmaktadır. Bundan nemalanan koltuk sevdalıları beslendikleri düzenlerini geçici istihdamlarla da ayakta tutmaya çalışmaktadır. Her yurttaşın hakkı olan istihdam bir silah olarak kullanmaktadır.

Kıbrıs Türk Toplumuna AKP-UBP işbirliği ile toplumsal zenginliklerine el konulmuş, siyasi iradesi gasp edilmiş, sosyal-kültürel dokusu, demokrafik yapısı ile oynanmış, ekonomik yapısı bozulmuş, laik yaşam biçimi değiştirilmeye başlanmıştır. Bu toplum asimilasyoncu, entegrasyoncu politikalarla yok oluş sürecine mahkûm edilmiştir. Dayatma paketlerle fakirleştirilmiş, göç yollarına sürgün edilmiştir. 

Kıbrıs Türk Toplumu kendi yurdunda kendi kendisinin efendisi olmak için yıllardır onurlu bir mücadele vermektedir. AKP-UBP politikalarıyla kendi yurduna yabancılaştırılan bu toplumun tüm değerleri yıkılmak istenmektedir. Yağma, talan, yolsuzluk, partizanlık, yasa dışılık, yönetim beceriksizliği yaşam biçimine dönüştürülmüştür. Mahkemeler, Meclis, Sayıştaylık gibi kurumlar devre dışı bırakılmıştır. Erki ve gücü eline geçiren bir avuç dayatan ve kuklalar ayrıcalıklı, kırmızı koltuklu yaşamları için Kıbrıs Türk Toplumunu heba etmekten çekinmemektedir. 

Kamunun şişkin olduğunu söyleyen TC-KKTC Yüksek nüfuzlu adamları işlerine gelince yasa dışı, insanları güvencesiz, UBP delegesi yakınıdır diye istihdam etmektedir. 2012 yılında 990 geçici hukuk dışı ve partizanca istihdam yapılmıştır. (Bu rakamın içerisinde 302 KTHY çalışanı yoktur.) 2013’te 300 kişi aynı şekilde istihdam edilmiştir. UBP Genel Sekreteri askerliğini bitirmemiş oğlunu istihdam etmekte, doğmamış torunları için planlar yapmaktadır. Toplum vicdanını sızlatan bu durum elbette kader değildir. Elbette Kıbrıs Türk Toplumu umutsuzluğa yenilmeyecektir. 

Barış ve çözüm gailesi olmayan AKP-UBP anlayışı bu ülkede binlerce işsiz insanımıza iş, maaş güvencesi vermekten çok uzaktadır. Tam zamanlı istihdamı yaratması gerekirken sendikasız, sigortasız, güvencesiz sırf kurultayda delege olduğu için insanların onuru ile oynanmakta, sadece bir kısım UBP delegesi ve yakınlarını istihdam etmeyi marifet saymaktadır.

Bu rezilliğe, onursuzluğa dur demek için tüm işsiz YURTTAŞLAR, sendikalar, muhalefet partileri, odalar, örgütler olarak bugün İŞ TALEBİNDE bulunmak için DİLEKÇELERİMİZLE BAŞBAKANLIK önündeyiz. Sessiz kalmayacak ve hep birlikte haykıracağız. YETER BE …

 

Toplumsal Varoluş Hareketi a.

          Tahir GÖKÇEBEL

           KTOEÖS Başkanı