Hırsız Hükümet Öğretmenden Tasarruf Yapmaya Çalışıyor

0
56

KTOEÖS ve KTÖS olarak geçici statüdeki 100 civarındaki öğretmenin şubat tatili döneminde tasarruf gerekçesiyle bu aybaşı itibarıyla işten durdurulmasını protesto için Maliye Bakanlığı önünde ortak eylem gerçekleştirdik. 

ÇAĞ-SEN’in de destek verdiği eylemimizde Başkanımız Tahir Gökçebel ve KTÖS Başkanı Güven Varoğlu basına açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Zeren Mungan, eylem sonrası başkanlarla görüşerek göreve geldiklerinde Eğitim Bakanlığı ile sendikaların taleplerini karşılayacak durumda olmadıklarını; hassasiyetlere katıldıklarını ve sorunları diyalogla aşmak istediklerini söyledi. Mungan, öğrencilerin öğretmensiz kalmasını istemediklerini de ifade etti.

GÖKÇEBEL: “GÖÇ YASASI ÖRGÜTLÜLÜĞÜ BOZMAYI DA HEDEFLİYOR”

Eylemde konuşan Başkanımız Tahir Gökçebel iki sendikanın sembolik eylemle ülkeye dayatılan paketi ve bunun en önde gelen savunucusu Maliye Bakanlığı’nı protesto ettiğini bildirerek, paketin gençleri göç yollarına düşürmenin ve geleceğini ipotek altına almanın yanında öğretmenlerin örgütlülüğünü bozmayı da hedeflediğini vurguladı. 

Gökçebel, emekli maaşlarından düşüşler, artırılan primler, emeklilik yaşının yükseltilmesi, ikramiyelerin ve yıpranma ödeneğinin kaldırılması gibi öğretmenlerin birçok hakkının budandığını söyleyerek, aynı zamanda öğretmenler arasında ayrımcılık yapılarak maaşlarının yarı yarıya düşürüldüğünü belirtti.

“2011 SONRASI İŞE GİRENLERE HAZIRLIK ÖDENEĞİ VERİLMEDİ”

Şu anda yaşananı “hırsızlık, haksızlık ve yasalara uymama” olarak niteleyen Gökçebel, 2011’den sonra işe giren öğretmenlere yasal hakları olan hazırlık ödeneklerinin verilmediğini kaydetti.

Yapılanlara boyun eğmeyeceklerini kaydeden başkanımız Tahir Gökçebel, yetkililere emeğin, haklının ve adaletin yanında olmaları gerektiğini bildirmek istediklerini ifade etti.

VAROĞLU: “ŞUBAT TATİLİNDE ÖDEMEME UYGULAMASINA HİÇ RASTLAMADIM”

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu da, göç yasasıyla gençlerin iş ve aşı başka ülkelerde aramaya itildiğini, “mesleğe giren yeni öğretmenlere Şubat tatili boyunca ödeme yapılmaması” uygulamasıyla 32 yıllık meslek yaşamı boyunca hiç rastlamadığını açıkladı.

Böyle bir emek düşmanı hareketi ilk kez gördüğünü söyleyen Varoğlu, bu tip bir uygulamayı “saat başı iş yapmaya” benzetti ve Maliye Bakanlığı’na “öğretmenlerin maaşlarının saat 08.00’den 12.40’a kadar hesaplanması ayrıca bunlar yapılırken teneffüslerin de hesaptan çıkarılması” çağrısını yaptı.

Varoğlu, sosyal devlet olmanın gereklerinin yerine getirilmediğini; Maliye Bakanı Mungan’ın müsteşarlığı döneminde sendikaların kapanması yönünde görüşü bulunduğunu iddia etti ve şimdiyse paketle ilgili görüşlerini merkezden idare ettiğini öne sürdü.

Varoğlu, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun (KHK) terfi ve atamalarda tek yetkili olduğunu söyleyerek, KHK’nın 3 Şubat itibarıyla yaptığı atamalarda Maliye Bakanlığı’nın araya girerek “17 Şubat yapın” diyerek KHK’nın görevine müdahale ettiğini ve “tasarruf yapmaya” çalıştığını iddia etti.

KTÖS Başkanı Varoğlu, Maliye Bakanlığı önüne her eyleme geldiklerinde Maliye Bakanı Mungan’ın kendilerini görüşmeye davet ettiğini de hatırlatarak, “Keşke olaylar eylem seviyesine gelmeden bizleri çağırıp görüşse” diyerek tepkisini dile getirdi.

Konuşmaların ardından sendikaların yetkilileri görüşme için Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın makamına kabul edildi.

MUNGAN: “ÖĞRENCİLERİN ÖĞRETMENSİZ KALMASINI İSTEMİYORUZ”

Maliye Bakanı Zeren Mungan sendikamız ve KTÖS’ü kabulünde yaptığı açıklamada hükümetin göreve geldiği 2013 yılında Eğitim Bakanlığı’nın ve sendikaların taleplerini karşılayacak durumda olmadığını, hatta 2014 yılında yapılması planlanan 360 istihdamın 75’inin 2013’ten açıldığını anlattı.

Mungan sendikaların hassasiyetlerine katıldığını ve diyalogla sorunları aşmaya çalışacaklarını kaydederek, hiçbir öğrencinin sınıfa gittiğinde öğretmensiz kalmasını istemediklerini bildirdi.

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/NZBOZiRP3ZI” frameborder=”0″ allowfullscreen]