Her Yıl Aynı Partizanlık ve Yüzsüzlük Tekrarlanmaktadır

0
101

Eğitim tamamen metalaştırılarak egemen sınıfın bir çıkarı ve silahı durumuna dönüştürülmek istenmektedir.

UBP-CTP hükümeti eğitime yeni anlam yüklemiştir. Kamusal eğitim niteliksizleştirmek için diğer hükümetlerin bıraktığı yerden çalışmaya devam etmektedir. Yurttaş yetiştirme anlayışı kaybedilmiştir. Eğitimden rant elde eden, AKP’ye şirin görünmek için ilahiyat okulu açan, zorunlu din dersleri ile tartışma yaratan, her türlü partizanlığı, adam kayırmacılığı kitabına uyduran Sayın Kemal Dürüst yeniden eğitim bakanı yapılarak halkın çocuklarının gittiği devlet okulları gözden çıkarıldığı açıkça ifade edilmiştir. Bakanlık içerisinde partizanca görevlendirmeler devam etmekte atılan her adım siyasi rant kaygısı ile atılmaktadır.

Bakanlar kurulu eğitim bakanlığı ile ortaklaşa devlet okullarını yok etmek için yemin etmiş gibi hareket etmektedir. Softa şaşırtması yapmak için satın aldığı bazı medyatörlere yapay haber yaptıran Sayın Kemal Dürüst’ün son icraatları ile mafyaya bile taş çıkartacağını göstermiştir. Güya kontenjanlar artırılarak torpilli bazı çocuklar Türk Maarif Kolejlerine kaydedilmiştir. Girne 19 Mayıs Türk Maarif Kolejine 10, Türk Maarif Kolejine 15, Güzelyurt Türk Maarif Kolejine 10, Gazimağusa Türk Maarif Kolejine 28, İskele Türk Maarif Koleji 5 öğrenci artırımı yapmıştır. Bu yapılırken hiçbir kriter gözetilmemiş ve tamamen sahtekarlık yapılmıştır. Torpili olmayan veliler ve öğrenciler ise uyutulmuştur.

Sn. Dürüst bütün öğretmenlerin ölçme-değerlendirmesini sıfırlayacak, iradesini yok edecek, Sınıf Geçme Sınav Tüzüğünü ortadan kaldıracak, sınıfını doğrudan geçen öğrencilere adaletsizlik sağlayacak, emek harcamadan da başarılı olan öğrencilerde ahlaki olumsuzluklar yaratacak, öğretmen ihtiyaçlarını çoğaltacak, plansızlığı yığılmayı yaratacak, öğrencileri paralı üniversite müşterisi ve işsiz yapacak şekilde bakanlar kurulu kararı ile sınıf geçme sistemini ders yılı sonunda yine değiştirmiştir. Bazı seçmenler memnun edilsin diye tüm toplum eğitim katledilmiştir.

Bakanlar kurulu üyesi Sn. Sunat Atun özel okullara yani özel şirketlere karlarını artırsınlar diye her türlü maddi manevi katkı yapacağız derken devlet okullarının tek kuruşluk bütçesi olmadığını bilmiyor mu? Sn. Dürüst dilenci durumuna düşen devlet okullarına hiçbir bütçe tahsis etmeden popülistçe yasal değildir. Kimse kayıt ücreti ödemesin diyerek tam bir takiye ve iki yüzlülükle politik kıvraklık yapmadı mı? Tek kuruşu bile olmayan devlet okullarına yapılan bu uygulamaların altına CTP-UBP hükümeti damgası vurulmuştur. Hükümet programı yapılmış mış! CTP-UBP hükümeti programında devlet okulları yok edilerek eğitimin tamamen metalaştırılması ve özel okullarla ortaklık kuruldu mu? Merak ediyoruz? Velilerimize öğrencilerimize çağrı yapıyoruz gelin Kamusal Eğitime, Devlet Okullarına sahip çıkalım, gelin bu maskaralıklara son verelim. Eğitimde yaşatılan KAOS’u daha geniş ayrıntılarla 14.9.2015 Pazartesi saat:10 da düzenleyeceğimiz basın toplantısında anlatacağız.

 

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu a