Hayat Pahalılığında Ali Cengiz Oyunu!

0
302

Dövizin artışı, mal ve hizmetlerdeki fiyat artışları, hayatın pahalılaşmasına neden olmakta ve buna paralel halkın alın gücünü zayıflatmaya devam etmektedir.

Bunun yanında dikkati çeken diğer husus Temmuz ayında açıklanacak olan 6 aylık hayat pahalılığı oranının çok yükselmesini önlemek adına başta akaryakıt olmak üzere zamların bekletildiğidir. Görünen odur ki hayat pahalılığı açıklandıktan sonra akaryakıta yapılacak olan zamlar kartopu etkisiyle temel tüketim maddelerinin hepsini etkileyecek, halkımızın alım gücü daha da geriletilecektir.

2017’den bugüne akaryakıt %40 civarında pahalılaşmıştır.

Geçtiğimiz 5 ay öncesine göre tüp gazda % 10 civarında fiyat artışı söz konusudur. Son bir ayda konut-su-elektrikte %5.78 artış yaşanmıştır. Geçtiğimiz aya oranla bu ay 365 maddenin fiyatında artış gerçekleşirken, sadece 40 maddenin fiyatı düşmüştür. Ancak nasıl bir hesaplama yapılmaktaysa 365 maddenin fiyat artışına karşın, 3 kalemdeki ucuzlama hayat pahalılığının gerçek anlamdaki oranına etki edebilmekte ve hayat pahalılığı 3.65 olabilmektedir.

Dövizin artışı, çalışanların maaşlarının her gün biraz daha azalmasına neden olmaktadır. 2017 yılı başında 429 Sterline denk gelen Brüt Asgari Ücret bugün %10’a yakın gerileyerek 388 Sterline düşmüştür.

Öngörülerimize göre, Temmuz ayı başında açıklanacak olan 6 aylık hayat pahalılığı oranlarını düşük tutma çabasıyla akaryakıta yapılacak zamlar bir süreliğine ertelenecek ve hayat pahalılığı oranlarının açıklanması sonraya saklanacaktır. Bu durum, çalışanların maaşlarının uğradığı değer kaybının maaşlara yansımasının önüne geçerek, alım gücünü daha da geriletecektir. Şüphesizdir ki akaryakıtla başlayacak zamlar bütün tüketim mallarına yansıyacaktır.

BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞ VE HATTA KESMEYE BAŞLAMIŞTIR!

Halkın ekmeği üzerinden oynanan oyunlara artık SON VERİN !

Asgari ücretlinin, göç yasasından mağdur çalışanların açlık sınırı altında yaşamaya mahkûm edildiği, bu düzene SON VERİN!

Halkın refahı, insanca yaşayabilmesi için üzerinize düşen görevi yapıp
GEREKLİ TEDBİRLERİ İVEDİLİKLE ALIN!

Ozan ELMALI
Mali Sekreter
Yönetim Kurulu (a.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here