Hayal Âleminde Mi Yaşıyorsunuz?

0
96

Plansız, programsız yapılan tadilat, tamirat çalışmaları okulların açıldığı ilk gün eğitim öğretimin başlamasını imkânsız hale getirmiştir.

Tamamlanamayan çalışmalardan dolayı Canbulat-Özgürlük Ortaokulunda tehlike arz eden durumla karşı karşıya kalınması sonucu sendikamız, öğretmen ve ailelerle birlikte ders yapılmaması kararı almıştır.

Bakanlığın kayıt kabul tüzüğünü çiğneyerek bazı okullara kayıt yapılması baskısını yapmasını, Çanakkale Ortaokulunda öğretmenlerimizle protesto edip son derse girmeme kararı alınmıştır.

Basın toplantımızda yayınladığımız basın bildirimiz:

Hayal Âleminde Mi Yaşıyorsunuz?

2017-2018 eğitim öğretim yılına bugün yine birçok sıkıntıyla başlıyoruz.  Bakanlığın iş bilmezlikleri, plansız programsız tadilat, tamirat ve inşaat işleri yapması, dün gece geç saatlere kadar hummalı çalışmalar sürdürmesine rağmen bugün öğrenciler, bazı  okulda çalışmaların sürmesi durumuyla, bazı okulda inşaat atıklarıyla karşı karşıya bırakılmış,  bazı okulda ise masa sandalyesiz kalmıştır.

Bakanlık müdür, müdür muavini ve öğretmen atamalarının gecikmesine neden olmuş bazı okulların eksik öğretmenle, bazı okulların müdürsüz veya muavinsiz açılmasına neden olmuştur. Yıllardır bölüm şefi, atölye şefi, özel eğitim öğretmeni, denetmen, uzman, sekreter, hademe kadroları eksiktir ancak gereğini yapmamaktadır. Bunun yerine,  nakil tüzüğü dışında partizanca görevlendirmeler yapılmaktadır. Yapılması gereken ihtiyaç olan kadrolara münhal ilan edilip atama yapılmasıdır.

Yasa tüzük tanımazlık, bakanlık tarafından gelenek haline getirilmiştir.

Kayıt kabul tüzüğünü  çiğneyerek bazı okullara kapsam dışı okullardan kayıt yapılması için okul idarelerine baskı yapmış  listeler göndermiştir. Böylelikle bazı okulları balık istifine çevirip kalabalık sınıflar yaratırken bazılarını ise öğrenci azlığından kapanma noktasına getirmeye çalışmaktadır. Kayıt kabul tüzüğü, taşımacılık tüzüğü, disiplin tüzüğü ve daha birçok tüzükle ilgili çalışma yapılıp bunların güncel hale getirilmesi gerekmektedir.

Bu yıl, Türkiye ile beraber 9. sınıflarda müfredat değişikliği kapsamında hazırlanan kitaplar okutulacaktır. Bu kapsamda örneğin ‘evrim teorisi’ müfredattan çıkarılmıştır. Eğitim sisteminin içeriğinin değiştirilmesi çalışmaları, laik toplum yapımıza saldırıdır, kabul edilemezdir. Sendikamız gelen kitapları inceleyecek önümüzdeki günlerde rapor hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacak ve parasız, kamusal, çağdaş, laik, demokratik eğitimle ilgili her türlü mücadeleyi dün olduğu gibi bugün de sürdürmeye devam edecektir.

Biz nitelikli eğitim istiyoruz. Başka bir eğitim mümkündür. Seçmeci, elemeci sınavların olmadığı, ek derse ihtiyaç duyulmayan, her çocuğun parasız eğitim alabileceği bir eğitim . Ticarethaneye dönüşmüş özel okullar, özel dersler, özel üniversitelere ihtiyaç duyulmadan devlet okullarına yeterli ve gerekli ilgi ve yatırımın yapılmasıyla çağdaş, donanımlı bireylerin yetiştirilebildiği bir eğitim. Ve bu eğitimi hayata geçirme niyeti olan hükümetler ve yetkililer istiyoruz…

Öğrencilerin, öğretmenlerin, okul idarelerinin ve velilerin karşılaşacağı bu kadar çok sıkıntı ve sorun ortada duruyorken bunların üstünü örten, veya yokmuş gibi davranan ve her şey güllük gülistanlıkmış gibi beyanatlar vererek popülizm yapan sayın bakan ve sayın yetkililere soruyoruz: Hayal aleminde mi yaşıyorsunuz?

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)     

   

18 Eylül 2017 tarihinde Canbulat – Özgürlük Ortaokulundan görüntüler

1

3

4

5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here