Hala Sultan İlahiyat Koleji Normal Müfredata Kavuşturulmalıdır

0
818

AKP’nin dayatmalarından biri olan Sunni İslam yaymakla ilgili yürüttüğü sistematik siyaset adamızın kuzeyinde de faaliyetlerini hızlandırmıştır. 

Devlet imkanlarını ve halktan toplanan vergileri kullanan AKP adamızın kuzeyindeki işbirlikçileri ve kurdurduğu naylon dernekleri kullanarak dayatmalarını devam ettirmektedir. Bu politikalara karşı çıkanları yargılayıp, polis baskısı ile haklarında soruşturmalar açtırırken, bir yandan da milyonlarca dolar harcayarak tarikat yuvaları kurmaya yönelmiştir. 

Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı adı altında faaliyet gösteren AKP destekli Vakfın mütevelli heyeti başkanı Hikmet Kaynarca’nın Hala Sultan İlahiyat Kolejii adı altında yapmaya çalıştığı külliye ile ilgili basına yaptığı açıklamalar ibret vericidir. Sözkonusu şahıs kendini eğitim bakanlığı yetkilisi yerine koyup 25 milyon TL’ye okul ve yurt yapacaklarını 23 milyon dolara da aynı kompleks içerisine cami inşa edeceklerini vurgulamaktadır. Bu paraların TC Diyanet İşleri Bakanlığı’ndan, TC’li ve Kıbrıs’taki bağışçılardan sağlanacağını ifade etmekle birlikte bu kadar yüksek meblağ’ın kimler tarafından bağışlandığını açıklamamaktadır. 

Okulda okutulacak derslerin neler olacağına kadar karar veren Sn. Hikmet Kaynarca, okulları kötülemekte Kıbrıs Türk toplumunun ahlaksız olduğunu söylemektedir. 

Sunni İslam misyonerliği yapan TC Elçiliği tarafından kurdurulmuş bu derneğe 200 dönüm vakıf arazisi peşkeş çekilmiştir. Yasalara, anayasaya aykırı ve devlet okulları içerisinde ayrıcalıklı Hala Sultan İlahiyat Koleji’ni açmıştır. İthal müftü toplumu kandırmış Kıbrıs Türk toplumunun imam ihtiyacını karşılamak için bu okulu açtığını söylemiştir. Okulun 174 öğrencisi varken son dönemde 120 öğrenci daha alınmıştıur. TMK’ya bile ancak 130 öğrenci alınmışken TC Elçiliği eğitim müşavirleri, eğitim bakanlığı içerisinde cirit atmakta 120 öğrenci daha alınması ve bu okula tarikatçı öğretmenleri istihdam edilmesini dayatmaktadırlar. 

Sn. Kaynarca, adamızın kuzeyinde fuhuşun, kumarın, kadın pazarlamanın çok sevdiği AKP döneminde artarak devam ettiğini, Sn. Cemil Çiçek’in TC Devlet Bakanı olduğu dönemde sabah cami temeli attığını akşam da kumarhane açılışı yaptığını ne çabuk unutmuştur. Ahlak timsali olarak gördüğü AKP’nin hükümete geldikten sonra Kıbrıslı Türkler’e ve Türkiye halklarına yaptıkları ortadadır. Kıbrıslı Türkler çocuklara, kadınlara, hayvanlara tecavüzün, kumarın, fuhuşun, hırsızlığın ne olduğunu AKP hükümeti geldikten sonra öğrendiler. Sokaklar güvensizse bunun nedenini AKP’ye sorarsanız daha iyi anlarsınız. İlim ve ahlak camide, kuran kursunda veya tarikat odaklarında öğrenilmez. Okulda öğrenilir. İlim ve ahlakın arkasına saklanıp hurafe ve yobazlık öğretenlere ve dini siyaset malzemesi yapmanıza izin vermeyeceğimizi duyurur, Kıbrıs Türk toplumunun ahlakı üzerine sarfettiğiniz sözlerden dolayı özür dilemeye davet ederiz. 

Yeni hükümete de henüz geç olmadan anayasaya yasalara aykırı ikili eğitim sistemini yaratan ayrıcalıklı Hala Sultan İlahiyat Kolejini normal müfredatı olan devlet okuluna(kolejine) dönüştürmesinin kararını alması çağrısını yapıyoruz. 

 

Saygılarımızla

 

Şener ElcilTahir Gökçebel

KTÖSKTOEÖS

Genel SekreteriBaşkanı