Göç Yasası Kapsamındaki Öğretmenlerimizin Maaş Artışı hk.

0
2337

Değerli Üyelerimiz,

Bildiğiniz üzere, son hayat pahalılığı oranı ortaya çıktıktan sonra, hükümetin maaşlardan kesinti yapma yönünde girişimde bulunması, sendikamızın da etkin olarak yer aldığı örgütlerin çabası ile engellenmiştir.

Temmuz ayı maaşlarının ödenmesi ile ilgili ortaya çıkan şöyle bir durum olmuştur: “Göç Yasası” olarak adlandırdığımız 47/2010 yasasından sonra kamuda istihdam edilenlerin, hayat pahalılığı oranının eklenmesiyle maaşlarının yükselmesi, bu kişilerin çoğunun % 37’lik yüksek vergi dilimine tabi tutulmasına sebep olmuş ve böylelikle de bunun net maaşlarına yansıması daha düşük bir yüzdelik olarak gerçekleşmiştir.

Bu konuyla ilgili sendikalar ivedi olarak bir araya gelmiş ve çözüm noktasında neler yapılması gerektiği masaya yatırılmıştır. Öncelikle vergi dilimlerinin tekrardan düzenlenmesi konusunda bir fikir üzerinde mutabakata varılmış, bu konuyla ilgili meclise sunulan yasa tasarısının bir an önce hayata geçirilmesi noktasında ortak irade belirlenmiştir. Ayrıca “göç yasası” mağdurlarına özel artış oranında bir maaş iyileştirmesi yaparak, açılan makasın kapanması gerektiği ortaya konmuştur. Bunlarla ilgili görüşmek üzere de gelecek hafta Maliye Bakanı’ndan randave talep edilmiştir.

“Göç Yasası” ülkemizin kanayan yarası olmaya devam etmekte, bu yasaya dahil olan eşimiz, dostumuz, çocuklarımızın sayısı günden güne artmaktadır. Bunun olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi konusunda hep birlikte mücadele etmemiz gerekliliğinin elzem olduğunu vurgular, saygılarımızı sunarız.

 

Mehmet GÜNEYLİ

Mali Sekreter

Yönetim Kurulu (a.)