Geleneksel Maliye Bakanını Masaya Oturtma Eylemimiz Gerçekleşti

0
162

5 Aralık 2019, Perşembe günü saat 14:30’da KTOEÖS, KTAMS ve KTÖS olarak Geleneksel Maliye Bakanını Masaya Oturtma Eylemimizi Maliye Bakanlığı önünde gerçekleştirdik.

Kamuda yetkili üç sendika olarak, Maliye Bakanlığı ve hükümetin çalışanların haklarını görüşmek üzere protokol masası kurmamasını protesto ettik ve Maliye Bakanlığını masaya davet ettik.

EYLEM: “Maliye Bakanı Amcaoğlu ve hükümet çalışanların sorunlarına kulak tıkamaktadır”

KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem eylemde yaptığı konuşmada “öğretmenlerin yasal haklarını toplum önünde sorgulanır hale getiren Maliye Bakanının kendi yasal yükümlülüklerini yerine getirmediğini” belirtti. Eylem, Maliye Bakanı Amcaoğlu’nun ve hükümetin çalışanların sorunlarına kulak tıkadığını vurguladı

 

ELCİL: “HP ve UBP sermayeyle aynı kervanın yolcusu” 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı konuşmada, kamu görevlileri, polis, emekli, öğretmen vs. sorumluluklarının yasalarla belirlenmiş olduğunu ve yasalara uyulmaması durumunda kaos ve anarşinin yaşanabileceğini, kendilerinin bunu istemediklerini söyledi.
Kamu Görevlileri Yasası ve Öğretmenler Yasasının yılbaşından önce ve bütçe tamamlanmadan önce görüşmelerin başlamasını emrettiğini belirten Elcil, hükümeti ve Maliye Bakanını masaya çağırdıklarını belirtti. HP ve UBP’yi sermayeyle “aynı kervanın yolcusu” olduğunu vurgulayan  Elcil, öncesinde birtakım aflarla sermayeden yana tavır alan hükümetin, şimdi elektrikte afları gündeme getirdiğini, daha sonra da sıranın kooperatiflerin özel bankalardan daha ağır şartlarda çalışmasının geleceğini belirtti.

BENGİHAN: “sendikalarımızın ekonomik tedbir önerileri olmasına rağmen masaya çağrılmadık”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, bir süre önce, çalışanların maaşlarından %2 Hayat pahalılığı kesintisi yapması mahkemenin ara emrine takılan Maliye Bakanının, bu mahkeme kararına uymayarak ödemeyi geciktirdiğini, buna uymayan Bakanın yasalara uyup sendikaları protokol masasına çağırmasının da beklenemeyeceğini ifade etti.
Yasanın öngördüğü “Hükümet adına Maliye Bakanlığı sendikaları masaya çağırır…” ifadelerine atıfta bulunan Bengihan, bütçe tamamlanmadan sendikaların “ekonomik tedbir” önerileri olmasına rağmen masaya çağrılmadığını aktardı.