Fransa Mesleki Teknik Öğretmen Sendikası – SNETAA-FO’nun Genel Kongresi Gerçekleşti

0
37

16-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında sendikamızın uluslar arası alanda işbirliği içerisinde olduğu Fransa Mesleki Teknik Öğretmen Sendikası – SNETAA-FO’nun Fransa’nın Ronce-les Bains şehrinde gerçekleştirilen Genel Kongresine sendikamızı temsilen sendika Başkanımız Ozan Elmalı, Yönetim Kurulu üyelerimiz Hasan Soyer ve Kemal Değirmencioğlu katılmıştır.

SNETAA-FO Kongresinde Başkanımız Ozan Elmalı’nın konuşma metni:

Değerli Öğretmenler, Emek Örgütleri, Konuklar,

Öncelikle Sn. Başkan Pascal Vivier’e daveti ve misafirperverliği için teşekkür ediyor,  Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası adına burada bulunmaktan büyük gurur ve onur duyduğumu belirtmek istiyorum. 2007 yılından berridir iki sendikanın işbirliği, dayanışma ve dostluk içerisinde olduğunun gururla altını çizer, gelecek yıllarda da iki sendika arasında işbirliğini daha da güçlendirmek istediğimiz yönündeki istekliliğimizi belirtmek isterim.

SNETAA-FO’nun Ulusal Kongresini en içten duygularımla selamlarım.

Geleceğin ve toplumların şekillenmesinde en temel taş olan öğretmenlerin değerini bilerek, eğitime yatırım yapan ülkelerin çağın gerektirdiği gelişme ve yenilikleri yakalayabildiğini, birçok sorununu çözebildiğini, refahın yüksek olduğunu gözlemlerken, eğitime gereken önemin verilmediği ülkelerde ise değişen koşullara uyum sağlanmakta zorlanıldığını, toplumun gelişemediğini, krizleri yönetemediği, refah seviyesinin düşük olduğunu görmekteyiz. İşte tam da bu nedenle kamusal, nitelikli eğitime yatırım yapılması için, eğitimle dünyanın ve yaşamın iyileşeceği, güzelleşeceği gerçeğiyle gelecek nesillere doğru değerlerin aşılanacağı, sevginin, saygının, barışın, hoşgörünün ve adaletin öğretileceği bilim yuvaları için mücadele etmeye devam edeceğimizi vurgularız.

Bizler aydın öğretmenleriz ve geleceği ancak bizler aydınlatabilir, insanlığın birbiriyle savaşmayacağı bir dünyayı bizler kalemlerimizle, sözlerimizle kurabiliriz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemde de covid-19 pandemisi eğitimi olumsuz etkilemiştir. Öğrencilerin akademik gelişimi, hedeflenen seviyelere gelememesi yanında sosyal, kültürel, psikolojik, davranış becerilerinin de gerilediğini biz eğitimciler birebir gözlemledik. Eğitimde yaşanan tüm bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması için adım atılması, planlama, strateji ve kamusal eğitime gereken bütçenin ayrılması ile mümkündür.

Silahlara yatırım yapma anlayışı değişmeli,

insana, eğitime yatırım yapılmalıdır!

 

Sevgili meslektaşlarımız ve dostlarımız;

Biz öğretmenler ve emekçiler, örgütlenerek birlikte hareket etmeli, baskı ve dayatmaları toplumlara anlatarak, onları eğiterek birlikte emek cephesi oluşturarak mücadele vermeliyiz. Kendimizi geliştirirken, gelecek nesilleri de eğitmeli, geliştirmeli ve örgütlemeliyiz.

 

Emeğin yüceltilmesi, değer bulması, kamusal hizmetlere,

kamusal eğitime yatırım yapılması için kavga vereceğiz, çalışacağız!

 

Çocuklarımız, emekçilerimiz için

 daha güzel bir dünya için,

baskı ve sömürünün sona erdiği günler için

örgütlenecek, birlikte hareket edeceğiz!

 

Yaşasın Barış, Adalet ve Kardeşlik!

Kahrolsun Faşizm!

 

Kahrolsun Emperyalizm, Kahrolsun Şovenizm!

 

Bir kez daha verdiğiniz mücadeleyi kutlar, dayanışmamızı selamlarım!

 

 

SNETAA-FO’nun Genel Kongre dergisini görüntülemek için tıklayınız: SNETAA MAGAZİN