Filistin Halkı ile Dayanışma “Herkesin dünyada yaşam hakkı vardır”

0
162

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) üye örgütleri olarak 30 Mart’ta Filistin’le Dayanışma Günü organize ettik

Uluslararası sınıf sendikacılığı hareketi DSF Filistin halkının mücadelesini yıllardır çeşitli etkinlikleriyle destekledi ve desteklemeye devam etmektedir. Bu çerçevede 30 Mart yasa dışı bir biçimde nüfus yerleştirilmesine karşı çıkarak, Filistin Halkıyla dayanışma Günü olarak belirlenmiştir.

Filistin halkı 1967 sınırları temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini kurma hakkı için yıllardır mücadele etmektedir.

Ancak yasa dışı nüfus yerleştirilmesini bariz bir ihlal olarak mahkûm eden Güvenlik Konseyi’nin 1977’den itibaren aldığı karar gibi BM çerçevesinde alınan kararlara rağmen, Filistin halkı aleyhine İsrail’in işlediği suçlara uluslararası toplum gözlerini kapattığından bu kararlar uygulanmamaktadır.

İsrail devleti uluslararası hukukun ilkelerini çiğneyerek ve tepkileri sadece açıklamalarla sınırlı olan ABD ve AB’nin gösterdiği suç boyutundaki toleransla, nüfus sürme, Filistin topraklarını haczetme ve bu topraklara nüfus yerleştirme aracılığıyla, işgalin oldubittilerini kalıcılaştırmaya devam etmektedir. Batı Yakası’nda geçmişe dönük bir biçimde 4000 yerleşimci konutunun yasallaştırılmasına yönelik olarak İsrail Meclisi’nin kısa bir süre önce aldığı kabul edilemez karar İsrail devletinin suç faaliyetlerinin zirvesini teşkil etmektedir.

İki devlet politikasını terk etme niyetinin görüldüğü Trump’ın seçilmesinden sonra İsrail devletinin saldırganlığı yoğunlaştı.

Aynı zamanda ırkçı duvar tüm insanlık açısından büyük bir utancı teşkil ederken, alt yapılarda yıkımlar, gözaltına almalar, hapsetmeler ve hatta küçük çocukların dahi katledilmesi devam ediyor

Filistin halkı maruz kaldığı bütün acılara ve çilelere rağmen, özgürlüğü için mücadele etmeye devam ediyor.

Her mücadele eden halk gibi, Filistin halkının da mücadelelerinde temel destek dayanışmadır.

Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, Kıbrıslı emekçiler savaşın ve emperyalist planların sonuçlarını bugüne kadar yaşamaktadırlar. Bunun içinde Filistin halkının yanında yer alıp, mücadelelerini desteklemekte, dayanışmalarını dile getirmektedirler.

  • Filistin halkının 1967 sınırları temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olan özgür ve bağımsız bir devlet için verdiği mücadeleyle tam dayanışmamızı ifade ediyoruz.
  • Filistin topraklarında İsrail’in bütün yerleşimci birimlerinin boşaltılmasını ve bölücü duvarın yıkılmasını talep ediyoruz.
  • İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların tümünün serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.
  • Başta Filistin halkı olmak üzere Ortadoğu’da yaşayan diğer halklara yapılan emperyalist saldırıların son bulmasını talep ediyoruz.

Dünya Sendikalar Federasyonu’nun üyeleri olarak PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN ve DAÜ-SEN 30 Mart 2017 Perşembe günü saat: 17.30’da PASİDİ binası yakınında miting ve İsrail Büyükelçiliği’ne doğru yürüyüş organize edildi.

17669050_10211839401756683_939904487_o

Mitingde Başkanımız Selma Eylem konuşma yaparak sadece İsrail’ e karşı değil, Ortadoğu’daki bölgesel ve küresel güçlerin arkasında olduğu etnik kökenli çatışma ve savaşlara, yıkım ve acılara karşı dimdik ayakta olduğumuzu, Filistin halkının emperyalist saldırılara karşı verdikleri özgürlük mücadelesini desteklediğimizi ve dayanışmamızı bir kez daha ifade etti.

Konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Çocukların, anaların katledildiği, ailelerin parçalandığı, göç ettirilmek zorunda bırakıldığı, açlığa, yoksulluğa ve ölüme terk edildiği bir dünya istemiyoruz.

Dünya barışını, kardeşliği sağlamak, işgallere, ihlallere son verilmesi için mücadele etmek hepimizin görevidir.

Toplumlar arasında nefret, kin, hoşgörüsüzlük, saygısızlık ortadan kaldırılmazsa barış asla mümkün olmayacaktır. Herkesin dünyada yaşam hakkı vardır.

Ülkemiz Kıbrıs’ta ve tüm dünyada barış içinde yaşamak için emekçi sendikalar olarak tüm çabamızı ortaya koyacak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya mirası bırakmak için mücadelemize devam edeceğiz.

Yaşasın Dünya Kardeşliği! “

Filistin Halkı ile Dayanışma 30 Mart 2017