ETUCE Konferansı ilk kez kuzey Kıbrıs’ta Gerçekleşti

0
100

Kıbrıs Sorunu hayatımızın her alanını şekillendirdiği gibi, Kıbrıs Türk Eğitim Sistemi ve öğretmen örgütlerini de yakından ilgilendirmektedir.

Toplumsal olaylara duyarlılığı en yüksek düzeyde olan örgütlerimiz, yaratılan ayrılıkcı düzene karşı verdikleri mücadelede, uluslararası destek konusunda yalnız olmadıklarını görmekten mutluluk duymaktadırlar. Bilindiği üzere üç sendikamızın üyesi  olduğu Eğitim Enternasyoneli’nin Avrupa Kıtası’ndaki örgütü olan ETUCE ilk kez olarak adamızın kuzeyinde uluslararası bir konferans düzenlemiştir. Adamızın kuzeyinde demokrasi, barış, insan haklarına saygı ve adamızın birleştirilmesi mücadelesi yürüten KTÖS, KTOEÖS, ve DAÜ-SEN’e dayanışma ve destek amacıyla organize edilen “barış eğitimi” konulu uluslararası konferansın bir önemli hedefi de Kıbrıs Rum öğretmen sendikaları ile sendikalarımızın işbirliğini artırmaktır. 17-18 Mayıs tarihlerinde iki günde yer alan uluslararası konferans onüç ülkeden otuz yabancı, yetmiş de Kıbrıslı katılımcının katılımıyla gerçekleşmiştir. 

Kıbrıs sorununun çözümü için imza atılması yeterli değildir. Önemli olan eğitimcilerin eğitilerek çözümün, kalıcı barışa dönüştürülmesidir. Sendikamız bu konuda hertürlü mücadeleyi vermekte kararlı olmakla birlikte Kıbrıs Rum öğretmen sendikalarının ortaya koyduğu muhafzakar tavır buna yardımcı olmaktan çok uzaktır. Adanın kuzeyinde her ne amaçla olursa olsun uluslararası konferans düzenlenmesine karşı olan güneydeki egemen statükocu paylaşmaz anlayış konferansı engellemek için her türlü yöntemi denemiştir. Avrupa Parlamentosu,  Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu, diplomatik kanallar yalan propaganda ile kandırılmak istenmiş, konferansın yapılacağı Salamis Bay Hotel’in Rum mülkü olduğu ile ilgili yalanlara başvurmuş, güneyden gelecek olan Rum tercümanlar tehdit edilerek gelmeleri engellenmiş, konferansa katılmak isteyen Rum İlkokul Öğretmenler Sendikası (POED) yönetim ve diğer Rum öğretemen sendikaları (OELMEK ve OLTEK) tarafından baskı altına alınmıştır. Tüm engellemelere karşı etkin bir mücadele veren sendikalarımız yalan propagandayı çürüten kanıtları Brüksel’e taşımış ve ETUCE’nin kararlı duruşu sayesinde konferansın gerçekleştirilmesi mümkün olmuştur.

Otuzaltı milyon üyesi olan Eğitim Enternasyoneli’nin adamızın kuzeyinde ilk kez gerçekleştireceği uluslararası konferansın çözüm sürecine ve rejimle mücadele eden sendikalarımıza katkısı olacağına inanır, doğru temelde verilen mücadele ile ambargo-izolasyon yalanına sarılan kuzey Kıbrıs Türk toplumunu aldatanların foyasının da ortaya çıktığını vurgularız.