EMPERYALİST KUŞATMAYI RED EDİYORUZ, PARANI DA MEMURUNU DA PAKETİNİ DE İSTEMİYORUZ

0
42

 

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde ilk duruşma öncesinde basın açıklaması yapan eylemciler arasında, elindeki adalet terazisi polisten yana tarafsızlığını yitirdiği simgelenen gözleri bağlı Adalet Tanrıçası Themis’in temsil edilmesi dikkat çekti.

KAPTAN: “KARA GÜN… BELLEĞİMİZDEN SİLİNMEYECEK”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, 19 Temmuz 2011’de yaşadıkları kara günün, belleklerinden silinmeyeceğini söyledi.

“O gün bizi dövenler, korunmaktadır, terfi almaktadır” diyen Kaptan, anayasanın eşitlik ilkesine uyulmadığını savunarak, yargılanacak arkadaşlarına sahip çıktıklarını vurgulayarak, onlara destek belirtti.

GÖKÇEBEL: “GİDEREK POLİS DEVLETİ”

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Kıbrıs Türk toplumunun olağanüstü şartlardan geçtiğini, eylem yapanların normalleşme, demokrasi, barış, çözüm ve kendi kendilerini yönetmek için mücadele ettiğini söyledi.

Gökçebel, ülkedeki rejimi giderek polis devletine dönüştüren anlayışın, aldığı talimatlarla halka şiddet de uyguladığını ileri sürerek, “Bizi baskı ve şiddetle yıldıramazlar” dedi.

19 Temmuz günü polis şiddetine maruz kalan arkadaşlarının bir de yargılandığını belirten Tahir Gökçebel, ifade özgürlüğünün, pankart açmanın engellenemeyeceğini söyledi.

KTOEÖS, “Şiddet giderek devletin kanıksadığı bir uygulama haline gelmiştir. Onlarca arkadaşımız polis şiddetine maruz kaldığı halde yargılanıyor” diyerek, Meclis’in önünü kapattığı; KTHY önünde pankart atçığı için insanların yargılanmasının doğru olmadığını kaydetti.

Gökçebel, “Kendi kendimizi yönetene dek uydurma yargılama süreçlerini kabul etmiyoruz” diyerek, çözümün, barışın, demokrasinin yeşerdiği bir rejimi ve sistemi özlediklerini; bunun için mücadele ettiklerini belirtti.

Eylem, “Soruşturmalar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganının atılmasıyla tamamlandı.

Bu eylemin ardından kısa süre sonra YKP de mahkemelere yürüyüş düzenledi.

 

03_AUSTOS_ORTAK_BASIN_AyOIKLAMASI.pdf