EI ve ETUCE Resmi 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Bildirisi

0
122

Dünya Öğretmenler Günü 2020

Liderlik eden Öğretmenler: “Geleceği Yeniden Hayal Etmek”

Bu yıl 5 Ekim’de, belki de her zamankinden daha fazla, dünyanın her yerinden insanlar toplumumuza yaptıkları büyük katkılardan dolayı öğretmenlere teşekkür ediyor ve onları kutluyor. Birçoğu, bu yılki Dünya Öğretmenler Günü’ne yaklaşan aylarda yaşadıklarımıza hala anlam vermeye çalışırken , bir gerçek herkes için açıktır: öğretmenler ve diğer eğitim personeli, bunu sağlamak için karşılaştıkları birçok zorluğa göğüs gererek, en olumsuz koşullarda öğrencileri öğrenmeye devam ettirmiştir. Avrupa’da, eğitim kurumlarının çoğunun uzun bir süre kapalı kalmasıyla, eğitim sistemlerinin büyük bir kısmı aniden uzaktan öğretim ve öğrenime geçmiştir. Bu süre zarfında öğretmenlerin yorulmak bilmeyen çabaları ve dayanıklılıkları nedeniyle eğitim devam etmiştir.

Avrupa’daki birçok öğretmen, sanal öğretime geçişte dijital eğitim eksikliği, bağlantı sorunları, donanım ve yazılım eksikliği yaşamıştır. Öğretmenler ve onların sendikaları, bu eksiklikleri gidermek ve tüm öğrencilerin, imkanları ne olursa olsun, bu acil durumda nitelikli eğitime erişmeye devam etmelerini sağlamak için çok çalışmaktadır. Pandemi ve ötesinde sağlıklı ve güvenli eğitim ortamları, iyi çalışma koşulları, maaşlar ve sürdürülebilir kamu yatırımı için mücadelede başı çeken eğitim sendikaları, uzun vadeli sürdürülebilirliği sağlamaya çalışırken öğretmenlerin ve öğrencilerin okullara güvenli bir şekilde dönmesine ve öğretmenlik mesleğinin cazipliğine odaklanmıştır.

ETUCE, Avrupa Sendikalarının Eğitim Komitesi ve üye sendikaları, salgın yayılmaya devam ederken Avrupa’daki öğretmenleri desteklemek için bir araya gelerek, krizin üstesinden gelmek ve geleceği yeniden tasarlamak için öğretmenlerin desteklenmesi ve sürdürülebilir kamu yatırımı gerekliliği çağrısında bulunmaktadır. Öğretmenler ve diğer eğitim personeli toplumumuzun mihenk taşıdır ve onlara bu istisnai olağanüstü durumlarda günlük çalışmalarına, azimlerine ve profesyonelliklerine saygı ve takdir borçluyuz.

ETUCE, bugün ve her gün Avrupa ve dünyadaki öğretmenlerle dayanışma içindedir. Eğitim sendikalarının Dünya Öğretmenler Günü kutlamaları canlı yayında gerçekleşmiştir. Program boyunca liderlik eden öğretmenlerin hikayelerinin yanı sıra eğitim sendikası liderleri ve siyasi  liderlerin deneyimlerini paylaştığı hikayeler yer almıştır.

 


World Teachers’ Day 2020

Teachers taking the Lead: Reimagining the Future

 

On 5 October this year, perhaps more than ever before, people across the world thank and celebrate teachers for their huge contribution to our society. While many still struggle to make sense of what we have experienced in the months leading up to this year’s World Teachers’ Day, one truth is evident to all: teachers and other education personnel have risen to the many challenges they face to ensure that, even in the most adverse circumstances, their students are able to continue learning. In Europe, with a majority of education institutions closed for an extended period of time, a large part of education systems suddenly transitioned to remote teaching and learning. In this time, education continued due to the tireless efforts and resilience of teachers.

Many teachers in Europe experienced in the transition to virtual teaching a lack of digital training, connectivity problems and missing hard- and software. Teachers and their unions have been working hard to counter these shortcomings, and to ensure that all students, regardless of their means, can continue accessing quality education in this emergency situation. Taking the lead in fighting for healthy and safe education environments, decent working conditions, salaries and sustainable public funding throughout the pandemic and beyond, education trade unions focused on teachers’ and students’ safe return to schools while looking to ensure the long-term sustainability and attractiveness of the teaching profession.

ETUCE, the European Trade Union Committee for Education, and its member organisations stand together to support teachers across Europe as the pandemic continues to evolve, calling for sustainable public funding and support to teachers to overcome the crisis and reimagine the future. Teachers and other education personnel are the cornerstone of our society and we owe them our recognition and respect for their daily work, perseverance, and professionality in these exceptional times of emergency.

Today and every day, ETUCE stands in solidarity with teachers across Europe and the world. The live broadcast of the education trade unions’ celebration of World Teachers’ Day took place, featuring stories of teachers taking the lead, as well as education trade union leaders and policy leaders sharing their experience.