Eğitimi, Siyasetçilerin Eline Teslim Etmeyeceğiz

0
49

Denetleme, Değerlendirme, Yönlendirme eğitimin olmazsa olmazı olmasına rağmen geldiğimiz noktada, bu konuda 2006 yılında yapılan yasa ne yazık ki, işletilmek istenmemektedir.

Eğitim Bakanlığı eğitimi değerlendirmek ve denetlemek için yasa gereği öğretmen sendikaları ile görüşme yapmak yerine, Eğitim Bakanlığı’nda çalışan memur ve sekreterleri temsil eden Kamu-Sen ile toplantılar yapılmaktadır. 2006 sürecinde öğretmen sendikaları ile uluslararası ün yapmış dünya çapında akademisyenlerle yaptığımız yasa bir anda ortadan kaldırılmaya, birilerinin kaprislerine kurban edilmeye çalışılmaktadır. Anlaşılan odur ki, denetleme ve değerlendirme bilimsellikten uzak, hırsız-polis yaklaşımına göre siyasetçilerin elinde baskıcı bir silaha dönüştürülmek istenmektedir. Yakın geçmişteki karanlık teşkilat mantığı dönemlerindeki baskılarla öğretmenleri terbiye etme anlayışı hortlamış görünmektedir.

Eğitim Bakanlığı’nı bir kez daha buradan uyarmak istiyoruz; Demokrasi katılımcılık ve paylaşım demektir.

Eğitim demokratik bilimsel ve paylaşımcı olmalıdır.

Kapalı kapılar arkasında eğitimle uzaktan yakından ilgisi olmayan Kamu-Sen gibi sarı sendika ile toplantı yaparak eğitimin özü olan “Denetleme Değerlendirme ve Yönlendirme Yasaları” yapamazsınız.

Bu tavrı devam ettirmeniz durumunda, grev dahil her türlü eylemi yapmaya kararlı olduğumuzu bir kez daha vurgularız.

Saygılarımızla.

 

  Tahir Gökçebel                                                                                       Şener Elcil

KTOEÖS Başkanı                                                                              KTÖS Genel Sekreteri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here