Ana Sayfa Haberler Dr. Fazıl Küçük Meslek Lisesi’nde Basın Açıklamamız Gerçekleşti: “Bina güvenliği olmayan okulumuzda...

Dr. Fazıl Küçük Meslek Lisesi’nde Basın Açıklamamız Gerçekleşti: “Bina güvenliği olmayan okulumuzda öğretmen ve öğrenciler hayati risk altında!”

0
557

Sendikamız 20 Eylül 2023 tarihinde “bina güvenliği olmayan”  Gazimağusa’daki Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde basın açıklaması yaparak iyileştirme konusunda hiçbir adım atılmadan yeni eğitim ve öğretim yılına başlandığını belirtti, bu okuldaki öğretmen ve öğrencilerin hayati risk altında olduğuna dikkat çekti.


Basın açıklamasında KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem,  Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nin geçen yıl, gözle görülecek şekilde  depreme dayanıksız olduğu tespit edilen okul olduğunu belirterek, okulda, bina performans analizinden sonra sadece ana binada -idari bina ile üzerindeki sınıfların- güçlendirilmesiyle ilgili tespit söz konusu olduğunu vurguladı.

Eylem, bu bina dışında, esas riskli olan diğer sınıflar sıvanıp boyanarak, öğretmen ve öğrencilerin girmesinin öngörüldüğünü, yapılan iki prefabrik sınıfın da yetersiz olduğunu, öğretmenlerin çardakta bile ders yapmak zorunda kaldığını ifade etti.

Eylem, gelinen noktada kolonların ayrıldığı, gözle görülecek şekilde sıkıntıların devam ettiği sınıflara öğretmen ve  öğrencilerin  girmek zorunda bırakıldığını, hayati riskin söz konusu olduğunu kaydetti.

Okulla ilgili raporun ne olduğunun Bakanlık tarafından açıklanması gerektiğini söyleyen Eylem, “Bu insanları hayati tehlikeye atmaktan vazgeçmesi lazım eğer öyle  bir durum söz konusuysa ki geçtiğimiz  yıldan buraya hiçbir şey yapılmamıştır. Bu okul  çok daha önceden birtakım sıkıntılar yaşamıştır bina güvenliğiyle ilgili. Zaman zaman  tavandan sıvaların çökmesi söz konusudur. Dolayısıyla 6 Şubat’tan  bu tarafa değil çok daha önceden bu tadilatlar ve tamiratların yapılması gerekirken Bakanlık bu konuda herhangi bir  adım atmamıştır” dedi.

Eylem 6 Şubat’tan sonra okuldaki öğrenciler ve öğretmenlerin 3’e bölünerek farklı yerlere dağılıp, bir kısmı da okulda kalarak eğitime devam etmeye çalıştığını, bu eğitim yılında ise hiçbir şey yapılmadığını, sadece bahçeye iki konteyner konulup, hiçbir şey yokmuş gibi eğitime devam edilmesinin istendiğini söyledi.

“-Hayati risk endişelerimiz vardır”

Eylem, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde bina güvenliği konusunda hayati risk endişeleri bulunduğunu vurgulayarak, Bakanlığın bu konuda bir an önce adım artması gerektiğini kaydetti.

-Sendikamız öğleden sonraki derslerin yapılmaması konusunda karar aldı

Başkanımız Selma Eylem basından gelen soru üzerine, KTOEÖS Yönetim Kurulumuzun önümüzdeki haftadan itibaren öğleden sonraki derslerin yapılmaması yönünde karar aldığını söyledi.

Eylem, “yarım gün eğitimin dahi gerektiği gibi yapılamazken, öğleden sonra ders yapılmasının riskler taşıdığını” kaydetti.

Eylem, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’ni örnek göstererek, okuldaki öğrencilerin sadece yüzde 20’sinin kantine gittiğini kaydetti. Öğle arasında okullardaki  çocukların beslenme ihtiyacını karşılayamayacağı için aç kalacağını,  ayrıca  tam gün eğitimin şu aşamada  güvenlik sorunu yaratacağını ifade etti.

KTOEÖS Genel Sekreterimiz Tahir Gökçebel, okulda yaptığı konuşmada Milli Eğitim Bakanı’nın ısrarla  toplumu yanlış bilgilendirdiğini, algı oluşturmaya, topu başkalarına atmaya çalıştığını vurguladı.

Bakan’ın atmadığı adımlarla çocukları ve öğretmenleri risk altında bıraktığını belirten Gökçebel, bunun vebalinin Milli  Eğitim Bakanı’nın omuzlarında olduğunu söyledi.

“-Bir çivi bile çakılmadı hiçbir  hazırlık yapılmadı”

Gökçebel,  Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde  bina risk analiz raporu sonucunda “kullanılamaz” denilen ana  binanın bugün  günlük ihtiyaçlar için kullanıldığını belirterek, ” Bir çivi bile çakılmadı hiçbir  hazırlık yapılmadı” dedi.

Eğitim ve çocukları gözden çıkaran bir hükümet  anlayışı ile  karşı karşıya olduğumuzu belirten Gökçebel,  söz konusu okulda binayla ilgili sorunların 4 yıl öncesine dayandığını söyledi.

Gökçebel, Bakan’ın toplumun karakteri, yaşam biçimi ve ritüelleriyle oynamaya devam ettiğini, algı yarattığını ve makamda oturmaya devam ettiğini kaydederek, “Böyle bir anlayış  kabul edilemezdir.  Öğretmene ve öğrenciye biçilen bu eğitim anlayışı bir kader değildir. Bu anlayışın sorumluluğu istifadır ve artık istifasını bekliyoruz. Eğitim Bakanı  sorun çözme becerisini yitirmiştir”  dedi.

Gökçebel Gazimağusa’da bina güvenliği açsından risk taşıdığı tespit edilen okullara yenilerinin de eklendiğini belirterek,  Bakanlığın sorunu konteyner ile çözmeye çalıştığını kaydetti.

Gökçebel, öğretmenin; çocukların ve eğitimin riske atıldığı bir ortamda sinip kalmayacağını “hesabını sormak için her yöntemi deneyeceğimizi” söyledi.

Gökçebel, “Biz geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Biz bugünü kurtarmak için uğraşmıyoruz, reklam yapmıyoruz, siyaset, makam, peşinde değiliz” dedi.

Secured By miniOrange