Dogmatik Eğitimle Biat Eden Bireyler ve Toplum Yapısı Oluşturulmasına İzin Vermeyeceğiz !

0
293

TC Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse edilen Çanakkale kampının bu yıl 20 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı eğitim bakanlığı tarafından okullarımıza duyurulmuştur. Bu yıl yine cinsiyet ayrımı temelinde gerçekleştirileceği duyurulan bu kamp muhafazakârlığın açık bir şekilde yobazlığa dönüştürüldüğü haremlik selamlık bir uygulamadır. Bunun ülkemizde gerçekleştirilmesi anayasa ve milli eğitim yasamıza aykırıdır. Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen bu kamplarda yapılan siyasi propagandalarla bu kampların amacı, hedefi belirlenmiş ideolojik bir kamp olduğu ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda çocuklarımız baskılara, tehditlere maruz kalmış çocuk hakları ihlali olan kabul edilemez bu duruma yetkililerimiz göz yumup hasıraltı ederek suç işlemiştir.

Ülkemizde 90’lı yıllardan beri sivil savunma, AKP, elçilik tarafından kurdurulan vakıflar, dernekler, partiler, yurtlar ve sendikalarla dozu artırılarak sürdürülen dönüştürme çalışmaları yapılmaktadır. Çanakkale kampı bu toplumun geleceğinin insan modelini oluşturmak için yapılan bu çalışmaların bir parçası olan bir projedir. Bu çalışmalar, eğitim bakanlığına ve her kurumumuzun içine farklı görevlerle elçilik memurlarının atanmasıyla sürdürülmektedir. Kuran kursları, toplu iftarlar, gizli organizasyonlar, yüzlerce imam, dini görevli atamaları boşuna değildir, hedefi bellidir.

Siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve dini dayatmalara boyun eğen geçmiş gelmiş tüm hükümetler hedeflenen toplumsal dönüşüme katkı koymaktadır.

Kıbrıs Türk toplumunun ortada kalması, eşit siyasi ortak olmaktan çıkarılması, TC hükümetleri ile bu dönüşüme katkı koyan işbirlikçilerinin yaptıkları hatalarla oluşmuştur. Anayasa ve yasalar hiçe sayılarak irade göstermeyen, boyun eğen omurgasız yöneticilerle Kıbrıs Türk toplumu siyasi ve kültürel bir varlık olmaktan çıkarılma noktasına doğru götürülmektedir.

Sendikamız, eğitimimize, kültürümüze, değerlerimize, nüfus yapımıza, yasalarımıza karşı yapılan saldırılara, projelere, hedeflenen yurttaş modeliyle gelecekte oluşturulması planlanan toplum modeline karşı çıkmakta mücadele vermektedir. Bu bağlamda, düşünen, eleştiren, sorgulayan bireyler yetiştirilmesi için, bilimsel, demokratik, laik eğitim ve toplum yapısı için öğretmenlerimize yönelik eğitim çalışmalarından birini daha gerçekleştirmiştir.

25-27 Haziran 2019 tarihleri arasında ‘Düşünen Sınıf için Eleştirel Düşünme ve Okuma Yöntem ve Teknikleri Eğitimi‘nin birincisi Türkiye Felsefe Birimi başkanı, emekli felsefe öğretmeni Sayın Nuran Direk tarafından öğretmenlerimize verilmiştir. Toplumların geleceğini belirleyen en etkili gücün eğitim olduğunun bilinciyle öğretmenlerimize yönelik bu eğitimlere devam edecek dogmatik eğitimle biat eden bireyler ve toplum yapısı oluşturulmasına izin vermeyeceğiz.

KTOEÖS olarak öğretmenlerimize, velilerimize, tüm toplumumuza,

toplum mühendisliği hedeflenerek organize edilen ideolojik kamplara, organizasyonlara ve tüm çalışmalara karşı çıkılması için çağrı yapar, 

bir kez daha birlikte toplumsal mücadeleye davet ederiz.

 

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here