Dipkarpaz Ortaokulunda Neler Yaşandı ve Yaşanıyor

0
39

Bir süreden beridir Dipkarpaz Ortaokulunda  sıkıntılar yaşanmaktadır. Tüm bu süreç boyunca  Bakanlığa okulla ilgili sıkıntıları ilettik ve acil önlem alması için çağrı yaptık. Ancak ne yazık ki tüm sorunlar ve sıkıntılar çözüm üretmek yerine politik kaygılardan dolayı görmezden gelindi. Okulu ziyaret ettiğimizde bizlerin de şahit olduğu gibi veliler istedikleri zaman okul içerisine giriyorlar ve istedikleri olaylara müdahil olma hakkını kendilerinde görüyorlar. Birkaç yıl önce bir öğretmenimiz bu şekilde elini kolunu sallayarak okula rahatça giren bir veli tarafından darp edilmiştir. Buna rağmen hala okul güvenliğiyle ilgili ne bu okulda ne de diğer okullarımızda bir çalışma yapılmamıştır ve  Dipkarpaz Ortaokulunda bu sorun hala devam etmektedir. Bölge polisi okulla ilgili olan olaylarda üzerine düşeni yapmaktan kaçınmaktadır. Bu durum, öğretmenler ve müdürün görev yapmasında sıkıntılar yaratmış eğitim öğretim etkinliklerini aksatmış okulu güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamından uzak hale getirmiştir. Okul kantininin belediye başkanının akrabaları tarafından ihalesiz sözleşmesiz çalıştırılması, ihtiyaç fazlası hademeler istihdam edilmesi, görevlendirilen sekreterle yaşanan sıkıntılar ve tüm bunların neden olduğu huzursuz ortamı defalarca  gündeme getirdiğimiz halde Bakanlık çözüm üretmemiş bunun yerine öğrencilerin taşımacılığını karşılayıp Erenköy Lisesine gitmelerini teşvik edip okuldaki öğrenci sayısının her geçen gün azalmasına neden olmuştur. Amaç okulu kapatmaksa bu açıklanmalıdır ve bir sonraki öğretim yılı planlaması ona göre yapılmalıdır.

Son yaşanan  iki öğrenciyle ilgili disiplin olayında ise,  konuyla ilgili olan ve öğrenciler tarafından uygun olmayan davranışa maruz kalan öğretmenimiz medyatörler tarafından saldırıya uğramıştır; bu öğretmenimizin, doğru olmayan iddialarla birlikte ismi açık bir şekilde basında yer almış ve onuruyla oynanarak itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Bunu şiddetle kınıyoruz! Öğretmenimizden özür dilenmesini ve haber yapılırken etik, objektif ve araştırmacı gazetecilik ilkelerinden ödün verilmemesi gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz.

Yaşanan tüm bu olaylara rağmen hiçbir tedbir almayan Bakanlık, yaratılan düzene çomak sokan! okul müdürüne gerekçesi bildirilmeden soruşturma açmış ve kısa süreliğine görevinden uzaklaştırmıştır.

Okullarda var olan sıkıntılar ve sorunları hasıraltı etmek ya da ötelemek, bulunduğunuz mevkileri korkutma, sindirme amacıyla kullanmak ya da kullanılmasına izin vermek, fırsat vermek, öğretmenlerimizin yaşadıklarını, eğitimle ilgili tüm sorunları bildiğiniz ya da tespit ettiğiniz halde görmezden, duymazdan gelmek ve gereğini yapmamak, gerekli tedbirleri almamak suçtur sayın bakanlık yetkilileri. Sizleri bu konuda duyarlı olmaya ve sorumluluklarınızı zamanında yerine getirerek gerekli ve yeterli tedbirleri almak için göreve davet ediyoruz.

Dipkarpaz Ortaokulunda, eğitim kaygısından uzak, siyasi dengeler gözetilerek yaratılan sistem ya da sistemsizliğe öğrenciler, öğretmenler, müdür ve eğitim kurban edilmiştir. Konuyla ilgili tüm kesimler bilsin ki sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz…

 

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu a.