Devlet Okullarımız yine Kaderlerine mi Terk edilecektir?

0
119

 

Yıllardır hiçbir bakım ve tadilat yapılmayan devlet okullarımız adeta dökülmekte ve tehlike saçmaktadır. Yeni eğitim yılına başlamamamıza günler kala bu şartlarda nasıl eğitim verileceği konusunda endişe duymaktayız. Bu çağda okullarımızın tadilatı için hiçbir bütçe ayrılmaması iş bilmezliğin ve vurdumduymazlığın bir göstergesidir. Hükümet anlayışlarının artık değişmesi gerektiğini vurgularız. Kaynak yoktur diyenler onlarca yeni camii yapmakta, bir külliyeye sadece 30 milyon Euro üzerinde para harcayabilmektedir.

12

1974 yılından bu yana okulların % 90’ı Rum Okulu olarak devralınmış, bu okullara ise yapılan göstermelik tadilatların dışında ciddi anlamda tadilat yapılmamıştır. Okul aile birliklerinin ve öğretmenlerin katkıları olmasa devlet okullarında eğitim yapılamaz hale gelinecektir. Bu çağda suyu akmayan, su depoları 1974 yılından kalan okullarımız vardır. Bırakın 1974 yılından sonra devralınan okulları, 1990’lı yıllarda yapılan okullarda bile ihaleye çıkılırken ihale süreci takip edilmemekte, ihale şartnamelerine uyulmamaktadır.

4

50 öğretmeni olan bir okulda sadece tek bir tuvalet vardır. Öğrencilere düşen tuvaletlerin standardı düşük ve yetersizdir. Hademeler okullardan kaldırılmıştır. Öğretmen,  müdür,  müdür muavini, atölye şefi, bölüm şefi, uzman, denetmen, sekreter, hademe gibi eksiklikler vardır. Tüm bu sorunlar okullarımızı sağlıksız, denetimsiz, bina yığını haline getirmiştir. Eğitim Bakanlığı okulların alt yapısının ne durumda olduğunu bilmektedir. Bilinmeyen şudur ki, dışarıdan badanalanmış, boyanmış okulların sağlamlık derecesi veya binanın kullanımı ortada yoktur. Bunlarla ilgili raporlar varsa bile gizlenmektedir. Okullarda ekonomik yapı, standart kalmamıştır. Diğer yandan okullarda sürekli sınıf ilaveleri yapıldığı için oyun alanı kalmamıştır.

 5

Tüm kamuoyuna okullarımızdaki altyapı sorunlarını ve eksikliklerini tüm çıplaklığıyla açıklığa getiriyoruz ve bu sorunların acilen giderilmesi gerektiğini, aksi takdirde yeni eğitim-öğretim yılında oluşabilecek olası kaza, yaralanma veya bulaşıcı hastalık neticesinde sorumluların Eğitim Bakanlığı ve Devlet Yetkililerin olduğunu vurgularız.

 

 

Zühre ÖZKARAMAN

Eğitim Sekreteri

Yönetim Kurulu (a.)

 

Okul Bina ve Altyapı Sorunları / Eksiklikleri

Yeni Akademik Dönemde Eksik Kadrolar

Eğitimde izlenen yanlış politikalar ve tespit edilen yapısal sorunlar

için lütfen linklere tıklayınız:

Okul Eğitim Sorunları ve 2016-2017 Öğretim Yılı 19.08.2016

Eğitimde izlenen yanlış politikalar ve tespit edilen yapısal sorunlar