Denetmenler Yasa Tasarısı Hazırlanırken Öğretmen Sendikalarımızın Bypass Edilmesi Kabul Edilemez

0
96
eylemb

KTOEÖS ve KTÖS olarak, Denetmenler Yasası Tasarısı’nın sendikalarımızla  görüşülmeden Meclis’e taşınması nedeniyle  19 Nisan 2017 tarihinde Meclis önünde ortak basın açıklaması yaparak protestoda bulunduk. Başkanımız Selma Eylem, Denetmenler Yasası hazırlanırken öğretmen sendikalarının baypas edildiğini ve memur sendikasıyla görüşülerek tasarı hazırlandığını belirtti. Eğitimle ilgili yasalar hazırlanırken KTÖS ve KTOEÖS’ün de görüşlerinin alınması gerektiğini belirten Eylem, yeni yasa tasarısında üst kurulun (Denetleme Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu) yetkilerinin azaltılıp çoğu yetkinin başkana devredilme tehlikesinin bulunduğunu açıkladı. Üst kurulun çalışmasını sağlayacak tüzüğün hazırlanmadığını belirten Eylem, tasarının görüşüleceği Meclis komitesinin bugünkü toplantısına girerek görüş vereceklerini bildirdi.

Ortak Basın Açıklaması

Denetleme, değerlendirme ve yönlendirme eğitimin en önemli kısımlarından biridir. Eğitim Bakanlığı’nın yasalara uyması, eğitimin öznesi olan tüm tarafların dahil olacağı süreçler planlamasıyla demokratik, objektif ve çağdaş bir eğitim mümkün olabilecektir.

2006 yılında sendikalarımız KTOEÖS ve KTÖS’ün yoğun katkılarıyla Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Yasası yapılmıştır. Bu yasa çağdaş kriterlere uyması açısından hem Türkiye’den Gazi Üniversitesi’nden hem de İskoçya Strathcylde Üniversitesi’nden eğitim uzmanlarıyla çalışılarak yazılmıştır.

Yasanın iyi bir zemin olmasının yanında çalışabilmesi için 2008 yılında hazırlanan tüzükler uzun süre raflarda bekletilmiş, 2015 yılına kadar geçen süreçte hiçbir girişim yapılmamış, zaman içinde eksilen kadrolar tamamlanmamış, yasaya bağlı kurullar oluşturulmamıştır. Eğitim Bakanlığının çağrısıyla 2015-2016 yapılan çalışmalar da hasıraltı edilerek bakanlar kuruluna götürülmemiştir.

Bugün burada karşılaştığımız sorun Eğitim Bakanlığı’nın tek taraflı olarak, eğitimdeki esas yetkili sendikaları görmezden gelerek, Öğretmenler Yasasının 92. Maddesi’ne aykırı davranarak ve hatta eğitimden anlamayan Kamu-Sen’i yetkili sendika olarak kabul ederek, Eğitim Bakanlığı’nda teknik kurul yapması, bir yasa hazırlaması ve bu yasayı da göz göre göre Meclis gündemine taşımasıdır. Tüm bu yasadışılıkların arkasındaki sorumlu kişi ise Eğitim Bakanı Özdemir Berova’dır.

Dün itibarıyla sendikalarımız aranarak yasanın meclisin alt komitesinde görüşülmesinin gerçekleştirileceği tarafımıza resmen iletilmiştir. Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu’nun ortadan kaldırılacağı, özerk yapısının sona erdirilip siyasete malzeme yapılacağı, eğitim denetmenlerinin memur olacağı, denetmen başkanı 12 yılda atanırken, denetmenin 20 yılda atanacağı, hırsız-polis mantığıyla çalışacağı aşikar olan bir denetleme yasa taslağının bir gün önce çağrı yapılarak iş ola görüşme yapılıyormuş gibi meclisten geçilerek yasalaşmasını kabul etmiyoruz.

Saygılarımızla.

 

KTOEÖS                                 KTÖS