Canbulat Özgürlük Ortaokulunda Uyarı Eylemi Gerçekleştirdik

0
245

       Kamusal, parasız, demokratik, herkese eşit, nitelikli bir eğitim için sendikamız büyük çaba harcamaktadır. Halkımızın çocuklarına her yönden nitelikli eğitim verilmesi için uğraşmaktadır. 

      Masası, sandalyesi 1974’ten kalma birçok okulumuz vardır. Su depoları, tuvaletler öğrencilerimize sağlıklı hizmet verecek durumda değildir. Öğretmen, Muavin, Sekreter eksiklikleri dışında hademe, temizlik malzemeleri eksiklikleri yüzünden hijyen sorunu yaşanmaktadır. Çoğu okul alanları, spor sahaları, salonları, binaları bakımsız veya yetersizdir. Öğretmenler odası, çalışma materyalleri, odaları ya yok ya da yetersizdir. Eğitim bütçesi fiili olarak devlet okulları için yoktur.    

      Devlet okulları bütçesiz ve çaresiz bırakılmıştır. Soğukların arttığı şu günlerde birçok okulda klima, soba eksiktir. CTP-DP Hükümeti de halkımızın çocuklarının gittiği devlet okullarına sahi çıkmamaktadır. Bu çağrımızı yenilemek ve SOĞUKTAN sınıflarda donan çocuklarımızın, öğretmenlerimizin çaresizliğini haykırmak için 19 Aralık 2013 Perşembe saat: 9:30’da Canbulat Özgürlük Ortaokulunda öğretmenlerimizle eylem gerçekleştirdik. 

Başkanımız Tahir Gökçebel eylem sırasında yaptığı açıklamada, devlet okullarına sahip çıkacakları yönünde yaptıkları açıklamalara değinerek, bunu gerçekleştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Okullardaki sorunların çözümsüzlüğünü yaşayan öğretmenlerin buna karşın çocuklara en iyi eğitimi vermek için çaba gösterdiklerini ifade ederek, öğretmenlerin sesine kulak verilmediğini söyledi. Eylemin sembolik olmasına karşın aslında bütün okullardaki sorunların bir ifadesi olduğunu, eylem nedeniyle de ders kesintisi yapılmadığını belirtti. Okullardaki öğretmen, hademe ve altyapı eksikliklerinin Haziran ayında Bakanlığa bildirilmesine rağmen hala daha okullarda eksiklikler bulunduğuna işaret etti. Sorunun bütçe sorunu olmadığını, devlet okullarına ilginin artırılması sorunu olduğunu  söyleyen Gökçebel,  Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin artırıldığının söylendiğini ancak okullara tek kuruş bütçe ayrılmadığını savundu. Okul aile birlikleri ile okul idarelerinin okulların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla para bulmak için dilendiklerini söyledi. Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda eylem kararı aldıkları gün Bakanlığın soba gönderdiğini ancak bu sobaların da ısıtmada yetersiz olduğunu söyleyen Gökçebel, eğitimden tasarruf edilerek devlet okullarına sahip çıkılamayacağını vurguladı.

 

Eğitim Sekreterimiz Zühre Özkaraman’da,  1979 yılına kadar çok donanımlı olan okulun  bugünkü haliyle çağdışına itildiğini söyledi. Okuldaki en ciddi fiziki sorunlardan birinin ısınma olduğunu ifade eden Özkaraman,  Bakanlığın gönderdiği sobaların yeterince ısıtmadığını kaydetti. “özel okullara karşı cömert olan  Bakanlığın, kendi okullarını sahipsiz bırakmasının düşündürücü” olduğunu ifade etti. Bakanlıktan bir an önce sorunların çözümü için harekete geçmesini beklediklerini söyledi.

 

Canbulat Özgürlük Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Ali Güneşlier de,  okulun bir çok fiziki ihtiyacı olduğunu söyledi. Güneşlier, Bakanlığın gönderdiği sobaların yeterli olmadığını kaydetti.

 

Bütün devlet okullarına sahip çıkma adına eylemlerimize devam edeceğiz!!

 

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/slTC7QBn_i4″ frameborder=”0″ allowfullscreen]