Brüksel’de KTOEÖS Kıbrıs’ı Temsil Etti

0
36

ETUCE Başkanı Christine Blower,  2019 EI Kongresine kadar David Edwards’ı EI Genel Sekreteri görevini üstleneceği için kutladı. David Edwards, ETUCE Komitesine hitap ederek, karmaşıklığın hızla arttığı bir Dünya’da Eğitim Enternasyonali’nin vizyonununda yer alan  “analiz etme, gerçekleştirme, bağlamsallaştırma, strateji oluşturma, iletişim kurma ve harekete geçirme” konusunda daha kararlı olduğunu belirtti.

Eğitimde Avrupa Sektörel Sosyal Diyaloğundaki son gelişmeler ve Avrupa Dönemi sürecindeki Avrupa Sosyal Haklar Sütunu’nun yaygınlaştırılması tartışıldı.

ETUCE Komitesi üyeleri, Türkiye’deki durum hakkında bir rapor aldı ve EGITIM SEN meslektaşları ile dayanışmalarını dile getirdiler. Aynı zamanda, Danimarka’daki eğitim sendikaları ve tüm kamu sektörüyle güçlü bir dayanışma ihtiyacını dile getirdiler; toplu pazarlık hakkına eşi görülmemiş bir saygısızlıkla karşı karşıya gelindiği vurgulanarak; İngiltere’deki yüksek öğretim ve kolej personelinin, Hollanda ve Fransa’da ise eğitim sendikalarının gelecek günlerde ülke çapında grev ve eylemler gerçekleştireceklerini belirterek bu yönde uluslararası dayanışmanın önemine değindiler.

Kadın Komitesi Statüsü toplantısında, kadın delegeler, ETUCE çalışmaları alanlarında toplumsal cinsiyet sorunlarının çözümü için daha ileri adımlar atılması gereğini tartışmış ve ayrıntılandırmıştır.

Komite üyeleri ayrıca, Malta’da eğitim sektörü için müzakere edilen büyük başarılar hakkında bilgilendirildiler ve Atina’da Kasım 2018 ETUCE Özel Konferansı’nın hazırlanmasını hızlandırma kararı aldılar.

Komite toplantısında ayrıca tartışmaya sunulan raporlar:

  • Avrupa’nın Geleceği Üzerine Önerge: Eğitim Sendikalarının Rolü (Kasım ayında Özel Konferansta sunulmak üzere)
  • Eşitlik, Çeşitlilik ve Katılımclık üzerine ETUCE Eylem Planını geliştirmeye yönelik öncelikleri belirleme Önergesi (Kasım ayında Özel Konferans’ta sunulmak üzere)
  • ETUCE’nin 2020 sonrası stratejisi hakkındaki açıklaması
  • ETUCE, yeni AB Dijital Eğitim Eylem Planı 2020’deki Konum Raporu

Daha fazla detay için linke tıklayınız: https://www.csee-etuce.org/en/news/archive/2518-etuce-committee-steps-up-the-preparation-of-the-2018-etuce-special-conference?_cldee=bmF6YW5va2N1bkBob3RtYWlsLmNvbQ%3d%3d&recipientid=contact-c906d25bb763e611bf3b005056ad0002-4ff4daed64814fa4926fecb8728d6c0c&esid=cf03e658-e62d-e811-8123-5065f38a0b52&urlid=3

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here