BMBP: “Sn. Çavuşoğlu bilmelidir ki, garantörlük bir hak değil sorumluluktur”

0
259

Bu Memleket Bizim Platformu olarak, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamalarla ilgili olarak,18 Aralık Cuma günü sabah saat 11:00’de, KTÖS’te basın toplantımız gerçekleşti.

18 Aralık 2020

Bu Memleket Bizim Platformu Basın Açıklaması

Kıbrıs Türk Toplumunun siyasal iradesine, laik, demokrat kimliğine, kültürüne sahip çıkmak, Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler gözetiminin devam eden görüşmelerin, Birleşik Federal Kıbrıs çözümüne ulaşması ve kendi kendini yönetmeyi amaçlayan üretken toplum yapısını hedefleyen bir mücadele için, Bu Memleket Bizim Platformu altında toplanan örgütlerimiz, Türkiye Dış İşleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu’nun çözüm konusunda yaptığı açıklamayı şiddetle protesto etmektedir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin özel temsilcisi Sn. Jane Holl Lute’un, Guterres çerçevesi olarak bilinen ve tarafların son Berlin zirvesinde karşılıklı olarak üzerinde uzlaşı sağladıkları Kıbrıs’ta federal çözümü hedefleyen noktadan görüşmeleri başlatma çerçevesinde taraflara yaptığı ziyaretlerde, Sn. Tatar ve Sn. Çavuşoğlu’nun ortaya koydukları söylem, çözüm istememekle eş anlam taşımaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye yetkililerinin yaptığı müdahalelere, Maraş ile ilgili Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayan tutum ve son olarak Sn. Cumhurbaşkanı’nın özel temsilciye yönelik açıklamaları Kıbrıslı Türklerin siyasal iradelerine yapılan açık bir saldırıdır. Kıbrıs Türk Toplumunun uluslar arası hukuk ile tescil edilmiş siyasi eşitliğini, varlığını tartışma konusu yapmaktadır.

“Egemen, eşit iki devlet” tezi asla bir çözüm şekli olmadığı gibi otuz yedi yıldır denenen ve başarısız olan bir modeldir.

Bu modelin Birleşmiş Milletler kararları, uluslararası hukuk ve 1968 yılından beri tarafların karşılıklı olarak üzerinde uzlaştıkları tüm Birleşmiş Milletler süreçlerine aykırı olduğu açıktır. İki ayrı devlet söylemi çözüm istememek, Kıbrıs sorununu içinden çıkılmaz hale getirmek ve Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon paylaşımında Kıbrıs’ı pazarlık konusu yapma anlamı taşımaktadır. Bu söylem ve tavır çözüm istemeyen statükoculara katkı yapmaktadır.

Bilinmelidir ki, Kıbrıs Türk Toplumunun ezici bir çoğunluğu Birleşmiş Milletlerin iyi niyet misyonu çerçevesinde devam ettirdiği “Birleşik Federal Kıbrıs” çözümünü desteklemektedir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sn. Antonio Guterres’in ortaya koyduğu federal çözüm çerçevesinin en kısa zamanda görüşmeler yolu ile Birleşik Federal Kıbrıs sonucuna ulaştırılarak adamıza ve bölgemize barışın getirilmesi temel talebimizdir. Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ve toprak bütünlüğümüzün garantisi olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantörlükte belirtilen sorumluluk çerçevesinde hareket etmeleri gerektiğini hatırlatırız.

Sn. Çavuşoğlu bilmelidir ki, garantörlük bir hak değil sorumluluktur ve Kıbrıs’ta yaşayan iki toplumun siyasi iradesine saygı gerektirir.

Saygılarımızla,

 

Bu Memleket Bizim Platformu (a)

Tahir GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı

 

BMBP Basın Toplantısı Görseli 18.12.2020