BAKANLAR KURULU EĞİTİMİ KATLETMEYE DEVAM EDİYOR

0
95

 

KTOEÖS, öğretmen haklarının korunması mücadelesinin yanında her zaman adil, eşit ve demokratik değer yargısıyla hareket etmeyi kendine ilke edinmiş, öğretmen iradesinin temsilcisi, toplumun sesi olmuştur.

Öğretmenlerimiz adil ve eşit değer yargılarının korunması, eğitimin planlanarak öğrenci kazanımlarının artırılması yönünde çaba harcamaktadır. Okul yöneticilerimizin ve öğretmenlerin özverili çalışmalarıyla sürdürmeye çalıştığımız eğitim ve öğretimi siyasiler katletmektedir. Eğitim sisteminin yarattığı ve her yıl artarak devam eden, öğrenci için bir kaosa dönüşen bu sorunu çözme yerine her yıl bakanlar kurulu kararı ile geçiştiriliyor. Halk nezninde soruyoruz; siyasilerin yıllardır eğitim adına almış oldukları kararların hangisi halkın isteği doğrultusunda alınan demokratik kararlardır?

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı ve Bakanlar Kurulu sistemi düzeltmek yerine, sistem üzerinde artan baskıyı azaltmanın yolu olarak çözümü ek sınavlar olarak bulmuştur. Feodal bir zihniyetle sistemin içinde yavaş öğrenen çocuklara öğrenmelerini ve gelişmelerini sağlayacak, daha hetorejen ve çocukları kucaklayacak program geliştirmek yerine, hem öğrenciyi hem de öğretmeni helak eden sınavlarla uğraşılmaktadır.

KTOEÖS geçen yıl aynı uygulamaya dikkat çekmesine rağmen  aynı uygulamaya devam edilmektedir. Bu yıl da bu konu ile ilgili hiçbir değişiklik yapılmadan çocuklarımız sisteme kurban edilmiştir. Her yıl seçmenlere verilen bu rüşvet, çocuklarımızın hedef şaşırtmalarına ve motivasyonlarının kaybolmasına neden olmakta, aynı zamanda devlet okullarının edilgenleşip özel okulların yolu açılmaktadır.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yasal olarak takip etmesi gereken prosedürü dahi takip etmemekte,  ben istediğimi yaparım anlayışı içinde hareket etmektedir. Bakanlar Kurulu kararı ile sınıf geçme sınav tüzüğü değiştirilmiş ve eğitim yine siyasetin oyuncağı olmuştur. Bakanlar Kurulu almış olduğu kararla eğitim bilimlerini hiçe saymış, rüşvet düşüncesini güçlendirmiştir.

Ek sınav uygulamasının yürülüğe girdiği tarihten itibaren her yıl sınıfta kalan öğrenci sayısı artarak devam etmektedir. KTOEÖS olarak geçen yıl gerekli uyarıları yaptığımız halde; Eğitim sistemine el atılmazsa gelecek yıllarda sayının daha da artacağını belirtmiştik. Yani Ek Sınav uygulaması çözüm üretmiyor. Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü 1997’den sonra 15 kez değiştirilmiş ama hala sorunlar devam etmektedir. Eğitim sistemimiz siyasilerin sınav rüşveti durumuna dönmüştür. Öğretmen ve öğrencilerin verdikleri emekler hiçe sayılmakta ve siyasilerin yarattığı bu sistemin başarısızlığı öğretmenlerin üzerine yıkılmaya çalışılıp öğretmenler hedef gösterilmektedir.

Bakanlar Kurulu bu kararla meslek liseleri ve çıraklık meslek eğitimi arasındaki farkı dahi bilmediğini göstermiştir. Eğitimde fırsat eşitliğini de ortadan kaldırarak meslek liselerine giden öğrencilerin bir daha düz liselere geçişini de bu bakanlar kurulu kararı ile engellemiştir.

KTOEÖS siyasetin eğitim üzerinden her türlü rant sağlanmasına karşıdır. KTOEÖS her yıl tekrarlanan sistemsizliğin devam etmemesinden yanadır. Buna bağlı olarak bu yıl da köklü, kalıcı bir çözümbulmak amacıyla çağrısını yenilemektedir.

Bu haberle ilişkilendirilmiş bir doküman mevcuttur: