Avrupa Birliği Bilgilendirme Ziyareti Brüksel’de Gerçekleşti

0
80

9-12 Ekim 2016 tarihleri arasında Brüksel’de Avrupa Birliği Kıbrıs Temsilciliği’nin ev sahipliğinde, siyasi parti ve sendikalarda aktif olan Kıbrıslı kadınlara yönelik bilgilendirme ziyareti düzenlendi.

Bu ziyarete adanın kuzeyinden ve güneyinden toplam 29 kadın katıldı. KTOEÖS’ü temsilen Denetleme Kurulu üyemiz Fatoş Özgürsel katıldı.

Ziyaret sırasında, Avrupa Birliği’nin işleyişi, AB’de toplumsal cinsiyet eşitliği, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne harcanan yapısal fonlar ve AB tarafından Kıbrıslı Türkler için kullanılan fonlar hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Ziyarette Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nda görüşmeler gerçekleştirildi.  Kıbrıslı AB Komisyon üyesi İnsancıl Yardım ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides ve AB Parlamentosu’ndaki Kıbrıslı parlamenterlerle görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde Kıbrıslı kadınlar, Kıbrıs‘ta barış süreci ve müzakereler ile ilgili görüş alış verişinde bulunma ve ortak barış taleplerini dile getirme fırsatı buldular.

Heyet ziyaretin son gününde hep birlikte, Kıbrıs’taki Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarından oluşan fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.