İki Toplumlu Barış İnisiyatifi Anastasiades ile Görüştü

0
214

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak 24 Mayıs 2018, Perşembe günü 10:00’da Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Nikos Anastasiades’i ziyaret ettik.

Başkanlık Sarayında yapılan görüşmenin ardından açıklamada bulunan heyet üyesi Kıbrıslı Türk Şener Elçil, Anastasiades’in görüşme sırasında Kıbrıs müzakerelerin Crans-Montana’da durdurduğu noktadan devam edilmesine hazır olduğunu ifade ettiğini ve Guterres çerçevesini kabul ettiğini vurgulandığını söyledi.

Elçil, Anastasiades ile heyet arasında olumlu bir görüşme yapıldığını ifade ederek Anastasiades’in Sayın Akıncı’ya Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakere masasına geri dönmeleri mesajını vermek istediğini ve “Sayın Akıncı ile yapacağımız görüşme sırasında söz konusu mesajı aktaracağız” dedi.

Mesajların aktarılması için neden bir arabulucu gerektiğiyle ilgili bir soruya Elçil, iki liderin arabulucuya ihtiyacı olmadığı yanıtını verdi ve “Sayın Akıncı’yı ziyaret etmeyi bizim yükümlülüğümüz olarak görüyoruz. Suçlama oyunu iki toplumdan hiçbiri için yararlı değildir. 1963 yılından beri bu suçlama oyunuyla karşı karşıya bulunuyoruz ve bu karşı karşıya bulunabileceğimiz en kötü durumdur. Petrol ve doğal gaz konusu kötüleşmeden önce Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için müzakere etmemiz gerekir” dedi.

“İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs”, Sn. Anastasiades’e bir bildiri sundu ve söz konusu bildiriye göre, “Crans-Montana’daki müzakerelerin çökmesinin ardından ve yaşanan çıkmazdan sonra en tehlikeli krizle ve gerginliğin artması tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyoruz. Hidrokarbonlar faktörü barış için bir katalizörden tartışmanın yeniden başlaması nedeni oluşuyor” denildi.

Bildiride, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi ve barışçıl bir gelecek için tek çözümün siyasi eşitlik üzerinde iki toplumlu, iki bölgeli, bir federal çözüm olduğu belirtildi.

İnisiyatif, Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın Guterres çerçevesini şartsız bir şekilde kabul etmesi açıklamasının ve söz konusu çerçeve üzerinde stratejik bir anlaşmanın bulunmasıyla ilgili önerisini cesaret verici olarak niteledi.

Bildiride, İnisiyatif, Sn. Anastasiades’in de Türkiye’nin bazı anahtar konular üzerindeki politikasından dolayı endişelerini ifade etmesine rağmen “Guterres çerçevesi üzerinde ortak kabul edilen bir anlaşmanın bulunması için hazırlığını ifade etmesinden dolayı memnuniyetini” ifade etti.

“İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs”, her iki liderin BM Genel Sekreteri’ne kendi çerçevesi temelinde, ek şartlar olmadan ve müzakerelerin çökmesinden önce sağlanan ilerleme üzerinde müzakere prosedürünün yeniden başlaması için çağrıda bulunmalarını talep etti.

 

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi