Anafartalar Lisesi Sporcu Öğrencilerimize Aksaray’da Yapılan Saldırı Kabul Edilemezdir

0
1572

Anafartalar Lisesinden öğretmenleri ile Aksaray’a spor karşılaşması için giden öğrencilerimize müsabaka sırasında 200 civarında bir grup saldırıda bulunmuş, bu olay ise basınımıza yansımıştır.

Müsabakada salon güvenliğinin olmaması, bu çirkin darp olayının yaşanması, olay karşısında ise yaşanmamış gibi, sus-pus olunmasını şiddetle kınıyoruz.

Spor, kardeşlik duygularını güçlendiren, dostluğu, kaynaşmayı, dayanışmayı, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi değerleri besleyip büyüten bir araçtır. Tüm bu değerlerin kazanılması, eğitimin hayatın her alanında olması gerekmektedir. Sporun düşmanlığı, rekabeti, kin ve öfkeyi öne çıkararak şiddeti besleyen bir anlayış haline getirilmesi gelecek nesillere zarar verecek, şiddetin her alana yayılmasına neden olacaktır.

Öğrencilerimize yüzlerce kilometre uzaklıkta yapılan bu kötü örneğe sebep olanlar derhal soruşturulmalı, sorumlular affedilmemeli ve kamuoyuna bu olayın sorumluları deşifre edilmelidir.

Bu spor müsabakasındaki olay güney Kıbrıs’ta yaşanmış olsaydı, fırtınalar koparacak olanların şu an susması, çocuklarımıza yapılan en büyük ihanettir.

Hem TC Eğitim Bakanlığının, hem de KKTC Eğitim Bakanlığının olayı soruşturmaları, sorgulamaları ve konu üzerinde açıklama yapmaları zorunluluğu vardır.

Bu konu üstü örtülemeyecek kadar hassas ve eğitim felsefesi ve de pedagojisi için elzemdir.

Takipçisi Olacağımızı Belirtiriz.

 

Aziz SELENGİN

Genel Sekreter

Yönetim Kurulu (a.)