Adamızda Artık Çözüm ve Barış Zamanıdır

0
192

Dünya Sendikalar Federasyonu’na üye sendikalar olarak Dev-İş, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, BES, Koop-Sen, PEO ile İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ara bölgede ortak etkinlik düzenledik.

037034041

Kıbrıslı Türk örgütler Kuğulu Park önünde toplanarak ara bölgeye kadar yürüdü. Dayanışma Evi önüne gelindiğinde Dünya Sendikalar Federasyonu’na üye Kıbrıslı Türk sendikalar adına Mehmetali Güroz, PEO adına Pambis Kyritsis ve İki Toplumlu Barış İnisiyatifi adına Takis Hadjidemetriou konuşma yaptı.

077

GÜRÖZ

Mehmetali Güroz konuşmasında, savaşın sadece insanların ölmesi ya da sakat kalması anlamına gelmediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Savaş insanların ailelerini, yakınlarını, dostlarını kaybetmesi demektir. Korku, acı, şiddet ve gözyaşı demektir savaş. Savaş yalnızca bugün için mağdurlar yaratmamaktadır. Süreğen etkisiyle sonraki kuşakları da yıpratan bir travmadır savaş. Günün adı barış günü, ama ne yazık ki dünyamızda iç savaşlar, medeniyetler çatışması hala devam etmektedir. Egemenler hala daha birbirlerine diş bilemekte, savaş çıkarmaya mazeretler aramaktadır.”

Adada toplumlararası silahlı bir çatışma olmasa da tam olarak bir barış ortamından bahsedilemeyeceğini söyleyen Güröz, “Gerçek barış ancak yaşayabilir bir çözümle mümkün olabilir. Yerleşik BM parametrelerinde belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğine dayanan tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası kimliğin olacağı, iki bölgeli iki toplumlu bir federal yapıya ulaşma yolunda biz Kıbrıslılar elimizden geleni yapmalıyız. Bu uğurda hem bireysel hem de kurumsal sorumluluklar almalı ve üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.

064

KYRITSIS

Pambis Kyritsis de,  “Ortak sınıfsal kimliğimiz ve ortak vatan için vizyonumuz bizi birleştirdiği için buradayız” dedi.

Ülkeyi birleştirecek iki kesimli iki toplumlu bir çözüme ulaşmak istediklerini dile getiren Kyritsis, müzakere sürecine destek belirtti.

055

HADJIDEMETRIOU

Etkinlikteki konuşmasında, “Bu akşam gerçekleştirdiğimiz etkinlikten alınabilecek tek bir mesaj vardır: Bizler barış içinde yaşayabiliriz” diyen Takis Hadjidemetriou, etkinliğe ortak bir dil paylaşmak için katıldıklarını ifade etti.

Hadjidemetriou, “Gelecek yıl yine burada toplanacağız fakat farklı bir amaç için. Adamıza gelmiş olan barışın kutlamasını yapmak için burada olacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum sanatçılar müzik dinletisi sundu.

094