3 – 17 Ekim 2016, Sayı 89

0
203

Geleceğimize Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz

????????????????????????????????????

Öğretmenlik mesleği en kutsal mesleklerin başında gelir çünkü malzemesi insandır, gelecektir. Öğretmenlerin çalışma ortamları çalışma şartları, moral motivasyonu önemlidir, gelecek inşa edilirken her şeyi ile mesleğine odaklanmalıdır öğretmen. Kendini mesleğine adamış, yüreği insan sevgisiyle dolu öğretmendir bu günden geleceği kuran. Öğretmenlik mesleğinin statüsünü yükseltmek, çalışma ortamını düzeltmek, geleceğimize yapılabilecek en önemli yatırım olacaktır. Ülke sorunlarından kurtulmanın en basit yolu eğitimden geçmektedir.

Bugün Namık Kemal Lisesi’ndeyiz;

  • Mağusa’nın tek lisesi olduğu için yasa ve tüzüklere uymasa da kayıt yapmaya zorlanan ve sınıfları her yıl sağlıklı ders yapılamayacak şekilde tıka basa doldurulan okulumuzdayız.
  • Sınıfları yıl boyunca hangi tarihte, hangi ülkeden gelirse gelsin, hiç oryantasyon eğitimi yapılmayan, denkliğine bakılmayan ve kayıtı yapılan okulumuzdayız.
  • Bakanlar Kurulu kararı ile öğrencilerin her yıl geçirildiği ve amaçsız, hedefsiz birçok öğrencinin zorla sınıflarda tutulduğu okuldayız.

    5 Ekim 2016 tarihnde Namık Kemal Lisesinde gerçekleştirilen basın toplantısının tam  metnini görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


‘Öğretmenler Değerlidir, Statüleri Geliştirilmelidir’

5-oct-world-teachers-day-poster-2016

Öğretmenlik mesleğine yönelik olumsuz politikalar sona erdirilmelidir. Hükümetlerin ve devletlerin öğretmenlere değer verme, onore etme ve saygı gösterilmesini sağlama yükümlülüğü vardır. Öğretmenlere ve tüm eğitim çalışanlarına gerekli değerin verilmesi için uygun çalışma koşullarının sağlanması; donanımlı kaynaklara sahip olunması; sağlıklı ve güvenli çalışma alanlarının sağlanması; güven; mesleki özerklik; akademik özgürlük; yüksek kalitede hizmet-içi eğitim ve sürdürülebilir mesleki gelişim gibi şartlar zorunlu kılınmalıdır.

EI üyesi Kıbrıslı Türk Öğretmen Sendikaları olarak 5 Ekim dünya öğretmenler gününde öğretmenlerin sesinin duyulması ve öğretmenlerin mesleki statülerinin geliştirilmesinde hükümetlerin yükümlülüklerini hatırlatır, tüm öğretmenlerimizin dünya öğretmenler gününü kutlarız.

5 Ekim dolaysıyla KTOEÖS, KTÖS ve DAÜSEN olarak yayınlanan ortak 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü mesajının tam metnini görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Panel ve Kokteylimiz Gerçekleşti

dsc_0023

5 Ekim Çarşamba günü 19:00-20:30 saatleri arasında Fullbright’ta Avrupa Sendikaları Eğitim Komitesi – ETUCE ve Eğitim Enternasyonali – EI üyesi Kıbrıslı Türk Öğretmen Sendikaları KTOEÖS, KTÖS, DAÜ-SEN ve Kıbrıslı Rum Öğretmen Sendikaları OELMEK, POED ve OLTEK ortak organizesiyle Seçilmiş Kurullara Yönelik “Güncel Eğitim Sistemleri Sorunları ve Öğretmen Çalışma Koşulları” Paneli gerçekleştirildi.

Panelde 5 Ekim Dünya Öğretmenler günü vesilesiyle toplanan 6 Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları, her iki toplumda eğitimde yaşanan sorunlar, öğretmen çalışma koşullarının durumu ve çözüm önerileri konusunda sunum gerçekleştirdi.

Panel ile ilgili detay için haber başlığına tıklayabilirsiniz


“Yasalara Aykırı Nakiller Geri Alınmalı”

dsc_0002dsc_0012

Sendika Başkanımız Tahir Gökçebel ve Yürütme Kurulu üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirilen eylemde, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kamu Hizmeti Komisyonu “nakiller konusunda yapılan yanlışlardan geri dönmeye” çağrıldı. Gökçebel, eylem yerlerinde yaptığı açıklamada, 2 öğretmen için yapılan atamalar hakkında dün ara emri başvurusu yaptıklarını da söyledi.

7 Ekim 2016 tarihinde yapılan eylemlerin detayı için haber başlığına tıklayabilirsiniz


UBP-DP, Halkın Cebinden Çalmaya Devam Etmektedir

ubp-dp-halkin-cebinden-calmaya-devam-etmektedir

HP’nin DPÖ tarafından %0.6 (binde altı) olarak hesap edilmesi UBP-DP hükümetinin Yolsuzlukta geldiği noktayı göstermektedir.

Temel tüketim maddelerinin son beş yılda %70’den fazla pahalılaştığı; alım gücünün %50’den fazla azaldığı, kamusal hizmetlerin değersizleştirilerek, kalitesi düşürülerek metalaştığı da göz önünde bulundurulursa, sabit geliri olan, asgari ücretle çalışan, işsizler için hayat çekilmez hale getirilmiştir.

Asgari ücretin arttırılmaması, çalışanların alım gücünün korunmaması neticesinde toplumun %80’inin hayatı her geçen gün daha da zorlaşmakta, buna rağmen bu kesimlere yük yüklenmeye devam edilmektedir. Diğer yandan toplumun %10’unu geçmeyen bir azınlığın lüküs içerisinde yaşadığı aşikârdır.

10 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metnini görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


Mesarya Dayanışma Yemeğimiz Gerçekleşti

dsc_0221dsc_0139

????????????????????????????????????

Sendikamızın her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği bölgeler arası dayanışma yemeğimizin ilki 7 Ekim 2016 Cuma Günü Mesarya Bölgesi okullarımızdaki öğretmenlerimizin katılımıyla Bağ Resturantta gerçekleşti.Dayanışma yemeğinde 25. hizmet yılını dolduran öğretmenlerimize Eğitim Hizmet ödülü takdim edildi.


KIBRIS TV-HABER DOSYASI-KONUK KTOEÖS BAŞKANI TAHİR GÖKÇEBEL-11.10.2016


 

Kıbrıs Sorunu, Ülke ve Eğitim Sıkıntıları konusunda TDP Sendikamızı Ziyaret Etti

b168b0321ba46b2e54eb6e557b53d0e0_l

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), 12 Ekim Çarşamba günü sendikamızı ziyaret ederek, Kıbrıs sorunu başta olmak üzere ülke ve eğitimdeki sıkıntıları görüştü.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Sendika Başkanımız Tahir Gökçebel, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya Kıbrıs müzakere sürecinde destek belirterek, Kıbrıs’ta bulunacak adil bir anlaşmanın Kıbrıs Türk halkının geleceğine yapılacak en büyük katkı olacağına vurgu yaptı.

Gökçebel, ülkede sorunların çözülmesi, kamusal hizmet niteliğinin artırılması, eğitimin geliştirilmesi, halkın moral motivasyonunun yükseltilmesi, refahının geliştirilmesi gerektiğini ancak hükümetin hukuktan dönen işlerle uğraştığını, toplumda tahribatlar yarattığını, halkına acı reçeteler uyguladığını vurguladı.

Eğitimde de durumun bu şekilde olduğunu ifade eden Gökçebel, okullara gerekli önemin verilmediğini, hayat pahalılığının arttığı bu zor dönemde eğitime gerekli desteği vermemenin halkını düşünmemek anlamına geldiğini kaydetti.

12 Ekim 2016 tarihinde TDP’nin sendikamızı ziyaret detayını görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


İskele – Karpaz Dayanışma Yemeğimiz Gerçekleşti

dsc_0058dsc_0051

14 Ekim 2016 tarihinde İskele ve Karpaz Bölgesi Okulları Öğretmenlerimize Kıyı Resturantta Dayanışma Yemeğimiz gerçekleştirildi. Dayanışma yemeğimizde 25. hizmet yılını tamamlayan öğretmenlerimize onur belgesi takdim edildi.


 

ÇALIŞMALARIMIZ / TOPLANTILARIMIZ

3 Ekim Pazartesi günü saat 10.00’da SORÖV’de “25 Kasım’a Kadar 25 Bİn İmza ile 5 Sığınma Evi” İmza kampanyamzın gidişatını anlatmak ve konuyu gündemde tutarak kamuoyu oluşturmak amacıyla katkı koyan örgütlerden temsilcilerle basın açıklaması gerçekleştirildi.

4 Ekim Salı günü saat 08:30’da Lefke Gazi Lisesi Okul Ziyareti gerçekleştirildi. Gündem: Okul Sorunları

4 Ekim Salı günü saat 13:00’de sendikamızda Sendikal Platform toplantısı gerçekleştirildi. Gündem: Kıbrıs Sorunu Müzakarelerinde gelinen süreçte Liderlere destek ve Hareket Planı

4 Ekim Salı günü saat 16:00’da Barış İnisiyatifi Toplantısı Büyük Han’da gerçekleştirildi. Gündem: Kıbrıs Sorunu Müzakarelerinde gelinen süreçte Liderlere destek ve İki Toplumlu Hareket Planı

6 Ekim Perşembe günü saat 14:30’da Sendikamızın Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Toplantısı gerçekleşti.

6-7 Ekim tarihlerinde Mesarya okullarımız ziyaret edildi.

10 Ekim Pazartesi saat 12:30’da Mülteci Hakları Derneği ve KTOEÖS toplantısı gerçekleşti.

11 Ekim Salı günü saat 14:00’da sendikamızda ÖYAK Yönetim Kurulu ve KTOEÖS Yürütme Kurulu Toplantısı gerçekleşti.

11 Ekim Salı günü saat 14:00’de  Sendikal Platform toplantısı Devİş’te gerçekleştirildi.

12 Ekim Çarşamba günü saat 10:00’da Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ziyaret edildi. Gündem: Okul Sorunları

12 Ekim Çarşamba günü saat 14:30’da Evrensel Hasta Hakları Derneği Sendikamızla tanışma ziyareti gerçekleştirdi.

13 -14 Ekim tarihlerinde Karpaz – İskele bölgesi okullarımız ziyaret edildi.

13 Ekim Perşembe günü saat 14:30’da Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurulları toplantımız gerçekleştirildi. Gündem:1- Hayat Pahalılığı, 2- Eğitim ve Okul Sorunları, 3- Yeni Dönem, 4- Bilgilendirme

14 Ekim Cuma günü 10:00’da Mali Protokol Görüşmesi Maliye Bakanlığında gerçekleştirildi.


 

DUYURULARIMIZ

Yeni Atanan Öğretmenlere Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Toplantısı 

Untitled-1

19 Ekim Çarşamba günü 18:00’de Sendika merkez binamızda 2016-2017 Öğretim yılında Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından ataması yapılan yeni öğretmenlerimize yönelik kadro atamaları, karşılaştıkları sıkıntılar ve sendikal faaliyetlerle ilgili Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Toplantısı yapılacaktır.


 

EuroScola Programı Duyurusu

euroscola-2017

Avrupa Birliği organizasyonu olan ve AB Parlamentosu yapısı ve işleyişi hakkında bilgi veren Euroscola Programı Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi EUPSO, KTOEÖS ve KTÖS işbirliği ile,  2016-2017 akademik dönemi için 16 – 18 yaş arası toplam 40 Kıbrıslı Türk ve 40 Kıbrıslı Rum öğrenci katılımıyla gerçekleştiriliyor. EuroScola Programı Duyurusu ve Başvuru formunu görüntülemek için lütfen linke tıklayınız: 2017-euroscola-programi-duyuru-ve-basvuru-formu

Son Başvuru Tarihi: 21 Ekim 2016 Cuma günü 15:30’a kadar başvuru formlarının sendikamız sekreterliğine ulaştırılması gerekmektedir. 


 

vay-guzzum-vayegitimdeki-eksiklikler