2-9 Aralık 2014 – Sayı 27

0
117

kAPAK 27

 

Kıbrıs Türk Toplumunu Dışlayan Stratejileri Kabul Etmiyoruz

cyprus-problem10

Kıbrıs Türk Toplumunu yıllardır devre dışı bırakan fetihçi anlayış, Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm ve barışı sağlayamayacaktır. Kıbrıs’ta Kıbrıslılar söz sahibi olmalıdır. Türkiye’nin AB Bakanı ve baş müzakereci Sayın Volkan Bozkırlı, Kıbrıs sorunuyla ilgili önemli kararları sadece sermaye temsilcileri ile ve Kıbrıs Türk Toplumunun çıkarlarına olmayan tezleri savunanlarla belirlemek istemektedir. Bu memleketin sahipleri adına seçilenler ise tek kelime etmeden, stratejik olarak sinmiş durumdadırlar. Çözümün önemli aktörlerden olması gerekenlerden bazıları resmen adanın bölünmesini önermekte, bazıları ise sadece hidrokarbondan başka şey konuşmamaktadır.

3 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni sitemizde 

 

Askerlik Yasasındaki Değişiklik Yeterli Değildir

askerlik yasası poster

Her şanlı törende gençliğin gelecek olduğunu ortaya koyan hükümet ve meclis, maalesef icraatlarda gençliğe darbe üstüne darbe vurmaya devam etmektedir.Son geçirilen askerlik yasası olumlu olması yanında adaletsizlik, öngörüsüzlük ve pısırıklık izleri taşımaktadır. Bu yasa ile gençlerin meslek liselerine yönlendirilmek istenmesi olumlu olsa bile soruyoruz: “Atölyeleri kapatan, uygulanan modüllerde henüz kitabı, müfredatı, öğretmeni, muavini, müdürü, atölye şefi eksik, okul bütçesi sıfır mesleki teknik okulları bitirilmeye, kapatılmaya uğraşılırken, yasalar kaçak işgücünü teşvik ederken, iş bulamayacak, bulsa bile asgari ücret ve göç yasası içerisinde iş-maaş garantisi olmayacak gençler, meslek liselerine gitse ne olacak? Hiç düşünülmüş müdür?”

4 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni sitemizde

 

Müzakere Masasına derhal dönülmesi ve TC tarafından Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi ihlalinin sonlandırılması için Ortak Çağrı

28095

Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum 40 civarında örgütün oluşturduğu ve sendikamızın da içerisinde yer aldığı “Birleşik Kıbrıs İki Toplumlu Barış İnisiyatifi”, müzakere masasına derhal dönülmesi ve Kıbrıs münhasır ekonomik bölge ihlalinin sonlandırılması çağrısında bulunmak amacıyla 4 Aralık Perşembe günü BM Ara bölgedeki Dayanışma Evinde basın toplantısı gerçekleştirildi ve sürece ivme kazandırmak amacıyla 20 Aralık Cumartesi günü “kırmızı kurdeleli sembolik birleşme”, 24 Ocak’ta da iki toplumlu sivil toplum konferansı düzenleneceği açıklandı. Ortak açıklamada, Türkiye hükümeti MEB’den derhal çıkmaya, Kıbrıslı liderler de acilen müzakere masasına dönmeye çağrıldı.

4 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan ortak basın bildirisinin metni web sitemizde

5 Aralık Cuma Lefkoşa Bölgesi Dayanışma Yemeğimiz Gerçekleşti

lefkosa dayanısma

25 yılını dolduran üyelerimize plaketleri yönetim kurulumuz tarafından takdim edildi.

Milli Eğitim Yasasının 22. Maddesi Kaldırılmalıdır

ateist-ogrenci-de-din-dersi-almak-zorunda-3108121200_m

Türkiye eğitim sistemi ilerleyen değil, gerici ve çağdışı bir yapılanmaya gitmektedir. Tüm bunların ışığında KKTC Milli Eğitim Yasasının 22. Maddesi “Uyumluluk 22. (1) Kıbrıs Türk Milli Eğitim Kurumlarında uygulanan öğretim programları ile Türkiye’deki özdeş eğitim kurumlarında uygulanmakta olan öğretim programları arasında Kıbrıs Türk Toplumunun gereksinimleri de gözetilmek ve aşağıdaki (2)’nci fıkra kuralları saklı kalmak koşuluyla, uyum sağlanır” birebir uygulayan kukla hükümetler, Kıbrıs Türk Toplumunda geriye dönülmez yaralar açmaya devam etmektedir. Kıbrıs Türk Toplumunun ihtiyacı olan çağdaş, demokratik, bilimsel, kamusal ve nitelikli eğitimdir. Bu açıdan Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim sisteminin takip edilmesinden vazgeçilmelidir.

8 Aralık 2014 tarihinde KTOEÖS-KTÖS ortak basın bildirimizin tam metni sitemizde

Çalışmalarımız / Toplantılarımız

3 Aralık Çarşamba 10:00’da İşsiz öğretmenlerle toplantımız gerçekleşti.

3 Aralık Çarşamba 14:30’da Yönetim Kurulumuz ÖYAK  ile ortak toplantı gerçekleştirdi.

4 Aralık Perşembe 10:00’da Barış İnisiyatifi toplantısı gerçekleşti.

4 Aralık Perşembe 11:00’de Birleşik Kıbrıs – İki Toplumlu Barış İnisiyatifi Ara Bölge’deki Dayanışma Evi’nde basın toplantısı gerçekleşti.

4 Aralık Perşembe 16:00’da AS TV’de başkanımız Tahir Gökçebel konuşma programına katıldı.

4  Aralık Perşembe sendikamız yürütme kurulu 20 Temmuz Fen Lisesi ve Demokrasi Ortaokulu öğretmenlerini ziyaret etti.

5 Aralık Cuma sendikamız yürütme kurulu Bayraktar Türk Maarif Koleji ve Bülent Ecevit Anadolu Lisesi öğretmenlerini ziyaret etti.

8 Aralık Pazartesi 14:00’de sendikamızın yürütme kurulu toplantısı gerçekleşti.

 

Haftalık Ajandamız

9 Aralık Salı 10:30’da Kıbrıs TV’de başkanımız Tahir Gökçebel konuşma programına katılacaktır.

9 Aralık Salı 12:00’de Göç Yasasına “Dur De” İnisiyatifi toplantısı KTÖS’te gerçekleşecektir.

9 Aralık Salı 13:30’da Genç TV’de başkanımız Tahir Gökçebel konuşma programına katılacaktır.

9 Aralık Salı 14:00’de Mehmet Ali Talat sendikamızı ziyaret edecektir.

9 Aralık Salı 15:00’de Sürecin Değerlendirilmesi ve Yeni yol haritası gündemiyle Göç Yasasına Dur De Komitemizin toplantısı yapılacaktır.

9 Aralık Salı 16:00’de Dayanışma Evinde Barış İnisiyatifi Toplantısı gerçekleşecektir. Gündem: 20 Aralık’taki insan zinciri etkinliği ve Ocak’taki Konferans hazırlığı

11 Aralık Perşembe 17:00’de AKEL ziyaret edilecektir.