19 – 30 Haziran 2017 – Sayı 105

0
151

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Basın Açıklaması

20 Haziran

Bilinmelidir ki, mülteciler aynı zamanda anneler, babalar, çocuklar, neneler, dedelerdir. Yani, savaş ve zulüm onları göç etmek zorunda bırakmadan önce iyi veya kötü, eğitimli veya eğitimsiz olan, sıradan veya sıra dışı, bize benzeyen veya benzemeyen hayatlar yaşayan İNSANLARdır. Bu yıl mülteciler gününde hepimizin hatırlaması gereken, hangi dili konuşursak konuşalım, rengimiz, doğduğumuz veya büyüdüğümüz ülke, dinimiz veya muhaceret statümüz ne veya neresi olursa olsun, hepimizi bağlayan bir bağ vardır – o da ortak insanlığımızdır.

Mevcut durumumuzda, mültecilerin başka bir seçenekleri yoktur, bizim ise vardır! İnsanlığımızı krizden çıkarmanın, sorumluluk almanın zamanı şimdi değilse ne zaman?

20 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan ortak basın bildirisinin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Yarattığınız Bu Kokuşmuş Düzenle Mücadele Etmeye Devam Edeceğiz

ktoeös manşet 2

Okullara kayıtlar yapılırken bizzat bakanlık kayıt kabul tüzüğünü çiğnemekte, kapsam bölgesi dışındaki okullara kendisi yazı yazarak kayıt yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu durum, bazı okullarda yığılmaya neden olurken bazı okulları kapanma noktasına getirmektedir. Bu, okullarda ciddi sıkıntılar oluşmasına neden olmakta eğitim kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Kamusal eğitimi gözden çıkaran, eğitim için ayrılan bütçenin yaklaşık % 85’ini özel okullara aktaran, devlet okullarının altyapı eksikliklerini, müdür, müdür muavini, öğretmen, bölüm şefi, atölye şefi, sekreter, hademe kadrolarını tamamlamayan, mevcut müfredatlar kapsamında cinsiyetçi, ırkçı, şöven, dinci, gerici bir eğitim sistemiyle gençler yetiştirmeye çalışan, üretimden koparılmış, itaatkar, sorgulamayan yurttaş modeli tasarlayan dayatma eğitim sistemiyle toplumu dönüştürme çalışmalarına boyun eğen hükümet yetkililerine bir kez daha DUR diyoruz!!!

22 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


KTOEÖS SPOR TURNUVALARI TAMAMLANDI

DSC_0141DSC_0041

Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz ve bu yıl 13.sünü gerçekleştirdiğimiz “Oğuz Türkmen Halı Saha Turnuvası” tamamlandı. Sendikamızın örgütlülüğünü her alanda güçlendirmek adına sendika tarihimizde bir ilki gerçekleştirdik ve ilk kez kadın spor turnuvaları düzenledik. Katılımın yüksek olduğu ve büyük bir olgunluk içerisinde geçen karşılaşmalara seyirci olarak da üyelerimiz büyük ilgi gösterdi. Sendikaların gücünü yaygın örgütlülüğünden aldığı bilinciyle bu alandaki çalışmalarımızı artırarak sürdürmeyi hedeflemekteyiz.

Turnuvalarımızda dereceye giren okullarımızı görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Tam Bir Fiyasko

fiyasko

Yapılan yönlendirme sınavı ve sonuçları ise tam bir fiyasko olarak önümüzde duruyor. Sınav sonuçları açıklanırken bir saat arayla farklı iki liste yayınlanıyor.  İlk listede kazanan bazı öğrenciler ikinci listede kazanmıyor veya bazı kazanmayanlar kazanıyor. Bu, sonuçların şaibeli olduğu izlenimini uyandırıyor. Öğrencilerde ise hayal kırıklığı yaratıyor, üstelik tam da bayram öncesi. Puan hesaplamaları ise anlaşılır olmayan bir şekilde karmakarışık, şeffaf ve adil değil! Avrupa’dan! Örnek alınarak uygulandığı iddia edilen ‘t puanı’ hesaplaması formülü başarılı bir öğrencinin okulundaki diğer mezunlar daha az başarılısıyla ortalamasını ve sınavda çok iyi yapsa dahi sonuçtaki başarısını aşağıya çekiyor. Bu mu sizin adaletiniz? Bu uygulamayı hangi amaçla yapıyorsunuz? Neden bu kadar karmaşık hale getirip sizin dışınızda hiç kimsenin formülü uygulayıp hesaplayamayacağı bir uygulama yapmaktasınız ve bunun için kullandığınız verileri sizin dışınızda kimse bilmiyor? Bu mu şeffaf, adil, eşit uygulama? Bu ne ciddiyetsizlik! Ne hakkınız var sizin öğrencilerde hayal kırıklığı yaratmaya, gelecekleriyle oynamaya?

30 Haziran 2017  tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Çalışmalarımız / Toplantılarımız

20 Haziran 2017, Salı saat 10:00’da Mülteci Hakları günü ile ilgili ortak Basın toplantısı gerçekleşti. Yer: MHD Binası

20 Haziran 2017, Salı saat 11:00’de Müdür ve Müdür Muavinliği sınavına başvuran üyelerimize gelinen son durum hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. Yer: KTOEÖS

ktoeoseylem

22 Haziran 2017, Perşembe saat 10:00’da Eğitim Bakanlığı önünde Eğitim Bakanlığının yasa ve tüzük tanımazlığını protesto eylemimiz gerçekleşti.

22 Haziran 2017, Perşembe saat 11:00’de Ara Bölge’deki Dayanışma Evi’nde “Unity Fest Müzik Festivali” için iki toplumlu ortak bir basın toplantısı gerçekleşti.

22 Haziran 2017, Perşembe saat 11:00’de Yönetim Kurulu Toplantımız gerçekleşti. Gündem: 1- Kriter Puanları / Nakiller, 2- Din İşleri Yasası, 3- Denetleme, Değerlendirme, Yönlendirme Yasası, 4- İlahiyat Davası, 5- Bilgilendirme

PAME

24 – 25 Haziran 2017 tarihlerinde Dünya Sendikalar Federasyonu (WFTU) üyesi Yunanistan’da örgütlü Genel İşçi Sendikası – PAME Yunanistan- Selanik’te “Sömürüsüz, Savaşsız ve Mültecisiz bir Dünya için tüm ülkelerin emekçilerinin seferber edilmesi” teması çerçevesinde iki günlük etkinlik programı (Selanik NATO askeri üssüne eylem ve Bölgemizdeki gelişmeler ve sendikal Seferberliğin Duruşu konulu uluslar arası toplantı gerçekleşti. Sendikamızı temsilen Yönetim Kurulu üyemiz Tahir Gökçebel katılarak “Neoliberalizm ve Emeğin Dönüşümü” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Selanik Deklarasyonu ve Ortak Mesajı görüntülemek için linke tıklayınız: Selanik Deklarasyon Kararı – Selanik Ortak Mesaj

hqdefault

27 Haziran 2017, Salı saat 19:30’da sendikamızın sponsor olduğu Unity Fest – İki Toplumlu Gençlik Müzik Festivali,  Ledra Palas Ara Bölge’de gerçekleşti.

DSC_0121

28 Haziran 2017, Çarşamba saat 16:00’da Yönetim Kuruluna Yönelik Prof Dr. Müfit Gömleksiz ve Ahmet Karahan Bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. Ahmet Karahan, “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin eğitim denetimi” üzerine, Mifit Gömleksiz “KKTC’de Temel Eğitim Programları” konulu sunum gerçekleştirdi.

28 Haziran 2017, Çarşamba saat 19.30’da Lokmacı Barikatında Lidere destek için ortak eylem gerçekleştirildi.

29 Haziran 2017, Perşembe saat 10:00’da VETLAM II. toplantısı gerçekleşti.  Yer: VETLAM II. Ofisi