1 Mayıs: “Barış ve Yeniden Birleşme İçin, Emekcilerin İnsanca Yaşayacağı Haklar İçin Birlikte Mücadele”

0
91

Kıbrıslı emekciler olarak, dünya çapında emekcilerin, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’ı ara bölgede (Ledra Palas karşısında) çok toplumlu ortak kutlanması için hazırlıklar sürüyor.

126 ülkeden 95 milyon üyesi bulunan Dünya Sendikalar Federasyonu (WFTU) üyesi sendikalar PEO – DEV-İŞ – KTÖS – KTAMS – KTOEÖS – BES – KOOP-SEN – DAÜ-SEN tarafından başlatılan çalışmalar gerek kuzeyde, gerek güneydeki sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin, meslek örgütlerinin ve siyasi partilerin katılımı ile devam ediyor.

“Barış ve Yeniden Birleşme İçin, Emekcilerin İnsanca Yaşayacağı Haklar İçin Birlikte Mücadele” sloganı ile hazırlanan afişler de dağıtılmaya başlandı.

Yüzyıllardır devam eden emek ile sermaye arasındaki kavgada Amerika’daki Şikago işçilerinin 8 saatlik işgücü ve insanca yaşam koşulları talebi bu gün de geçerliliğini koruyor.

Dili, dini, ırkı, cinsiyeti, rengi, siyasi görüşü farklı da olsa, bu ülkede yaşayan emekcilerin tümünü, ülkemizin yeniden birleşmesi ve siyasi eşitliğe dayalı Federal Kıbrıs için emekcilerin günde 8 saatlik çalışma hakkı ile birlikte özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması için, iş cinayetlerinin önlenmesi için, alım gücümüzün korunması için, asgari ücretin sefalet ücreti olmaması için, kamusal değerlerin özelleştirilmemesi için, 1 Mayıs’ta birlikte olmaya çağırırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here