1 – 18 Ağustos 2017 – Sayı 108

0
173

AÖA Ortadan Kaldırılması Çalışmalarına Seyirci Kalmayacağız !

aöa

Atatürk Öğretmen Akademisinde yaşananları kaygıyla takip etmekteyiz. Saklanmaya çalışılsa da, Lefke Avrupa Üniversitesi ile yapılan protokolden sınavla öğrenci alan akademiye sınavsız girme olanağı sağlanacağı ve kendi özel sınavıyla ihtiyaç doğrultusunda öğretmen adayı alan akademinin kapatma ya da etkisizleştirme noktasına getirileceği anlaşılmaktadır.

Her alanda kamuda hizmet verecek olan öğretmenlerin devlet eliyle planlı bir şekilde, ihtiyaç oranında yetiştirilmesi gerekirken,  Kıbrıslı Türklerin önemli bir kurumu olan ve kar amacı gütmeden  öğretmen yetiştirmesi gereken akademinin, daha da geliştirilmesinin düşünülmesi yerine Lefke Avrupa Üniversitesine peşkeş çekilmesi kabul edilebilir bir şey değildir.

2 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth SPEHAR ile Görüştük

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

2 Ağustos’ta, Birleşik Kıbrıs – İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Sayın Elizabeth Spehar ile görüşme gerçekleştirdi.

İnisiyatif delegasyonu, Sayın Elizabeth Spehar ile BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye Kıbrıs’ı yeniden birleştirebilecek bir çözüm bulma çabalarına yaptıkları katkılardan ötürü ve BM’nin Kıbrıs müzakerelerini ilerletmeye ve iki lider ile toplumlar arasındaki iletişimi geliştirmeye yönelik çabaları için teşekkür ve memnuniyetlerini dile getirdi.

Delegasyon, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Spehar’a, iki taraf arasında bir anlaşma sağlanması ve bir çözüme ulaşılması için çabalarını ve de sürmekte olan desteğinden ötürü Genel Sekreter Sayın António Guterres’e teşekkür ve memnuniyetlerinin iletilmesi, ayrıca Crans-Montana deneyimi üzerine inşa ederek ve orada önerdiği çerçeveyi temel alarak, sürecin çıkmaza girmesinin ortadan kaldırılması ve bir uzlaşma momentumunun yenilenmesi için yeni girişimler başlatılması talebinde bulunuldu.

2 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşen ziyaret ile ilgili detay için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


Atatürk Öğretmen Akademisi Toplumsal Onurumuzdur

AÖA Eylemi 04.08.2017 2

Kıbrıs Türk toplumunun laik, demokratik karakter geliştirmesinde ve verilen var oluş mücadelesinde görev alan ilkokul öğretmenlerini yetiştiren Atatürk Öğretmen Akademisi T.C’den aldığı talimatlar doğrultusunda UBP-DP Hükümeti tarafından kapatılmak istenmektedir.

1937 yılında kurulan ve seksen yıldan beri öğretmen yetiştiren Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapatılması; parasız, planlı öğretmen yetiştirmeye ve Kıbrıs Türk toplumunun laik, demokratik karakterine doğrudan yapılan bir saldırıdır.

Talimat alarak, kendi toplumumuzun çıkarlarını ve iradesini hiçe sayarak topluma ait kurumları elden çıkarmak veya peşkeş çekmek ülkemize yapılan en büyük kötülüktür. Bu çerçevede dayatılanlara karşı bugüne kadar verdiğimiz mücadelede olduğu gibi toplumsal değerlerimize ve geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

4 Ağustos 2017 tarihinde meclis önünde gerçekleştirilen ortak basın toplantısında yayınlanan metni haber başlığına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.


AÖA-LAÜ Protokolü İptali için Yüksek İdare Mahkemesi’ne Başvuruldu

AÖA MAHKEME

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmen Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası (KTÖS) olarak Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) arasında imzalanan hukuksuz protokolün iptali için mahkemeye ara emri başvurusunda bulunuldu.

9 Ağustos 2017 tarihinde Mahkemeler önüne gelen öğrencilerle birlikte, dava dosyalamalarının ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Haber ile ilgili detay için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Dayatmaları Kabul Etmeyeceğiz ! Başkaldırıp Direneceğiz !

DSC_0016

Dünyanın en güçlü silahı olan eğitimi sistem, kendine uygun insanı ve dolayısıyla toplumu yaratmak için örgütler. Dinci, gerici, sorgulamayan, itaat eden, kendinden olmayanları ötekileştiren, farklılıklara tahammülü olmayan, barışı değil cihadı öngören, evrim teorisini, demokrasiyi, laikliği, kadın haklarını, çocuk haklarını, toplumsal cinsiyet eşitliğini reddeden bir anlayışla yaratılmaya çalışılan ve yaygınlaştırılması hedeflenen, din işleri yasasıyla, kuran kurslarıyla, kardeş okul, Çanakkale kampı uygulamalarıyla desteklenen eğitimle yapılmak istenen ve hedeflenen toplumumuzu dönüştürme çalışmalarıdır. Kültürümüze, dilimize, dinimize, kimliğimize, kurumlarımıza saldırıdır.

Tüm bunları kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz!Laik, demokratik, eşit, parasız olması gereken kamusal eğitim için, bizler için planlanan ve dayatılanlara karşı  bizler dün olduğu gibi bugün de mücadeleye devam edeceğiz.

16 Ağustos 2017 tarihinde Eğitim Bakanlığı önünde destek veren örgüt ve siyasi pertilerle gerçekleştirilen protesto eylemimizin detayı için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Bakanlıkta Görevli Elçilik Memuru Kendini Ne Zannediyor?

KTOEÖS Manşet

Ankara’nın memuru kendini kaybetmiş. Nerede olduğunu unutmuş. Sayın memur, sayın elçilik yetkilileri, yıllardır varoluş mücadelesi vermekte olan, laik, demokratik, çağdaş, onurlu, ilkeli, bağımsız, farklılıklara saygı gösteren, insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğüne dayalı eşit, özgür bir yaşam için mücadele etmekte olan; ekonomik, siyasi, kültürel, çevresel tüm dayatmalarınıza karşı eğitimle, din işleri yasasıyla, kamplarınızla bu topluma yönelik dönüştürme çalışmalarınıza karşı mücadele eden Kıbrıslı Türklerin ülkesinde olduğunuzu size hatırlatmak isteriz.

Omurgasız siyasilerimiz bizlere hakaret etmenize, aşağılamanıza, itibarsızlaştırmaya çalışmanıza, dönüştürme politikalarınıza boyun eğebilir, harfiyen uyabilir, göz yumabilir, kulak tıkayabilir ancak bizler buna izin vermeyiz!

17 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


ÇALIŞMALARIMIZ / TOPLANTILARIMIZ

2 Ağustos 2017, Çarşamba saat 11:00’da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu ile görüşmemiz gerçekleşti. Gündem: Sosyal Tesis

2 Ağustos 2017, Çarşamba saat 12:30’da İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Sayın Elizabeth Spehar ile görüşmemiz gerçekleşti.

2 Ağustos 2017, Çarşamba saat 13:00’te AÖA mücadelesi için sendikaların ortak toplantısı gerçekleşti. Yer: KTÖS

2 Ağustos 2017, Çarşamba saat 14:00’te AÖA üyesi öğretmenlerimizle toplantı gerçekleşti. Gündem: Atatürk Öğretmen Akademisinde güncel gelişmeler.

2 Ağustos 2017, Çarşamba saat 16:00’da sendikaların toplantısı gerçekleşti. Yer: KTAMS,  Gündem: 1 Eylül Dünya Barış Günü

4 Ağustos 2017, Cuma saat 09:00’da Eğitim Sendikaları olarak KTÖS ve DAÜSEN Yürütme Kurulları üyeleriyle toplantımız gerçekleşti. Gündem: Kıbrıs’ta çözüm ve barış süreci, ülkemizde eğitimin durumu, öğretmen hakları, sendikalaşma alanlarında ortak mücadele yöntemleri ve hareket planı Yer: KTOEÖS

4 Ağustos 2017, Cuma saat 10:30’da Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapatılma süreci ile ilgili Meclis önünde geniş katılımlı eylem gerçekleşti.

8 Ağustos 2017, Salı saat: 11:30’da TKP ve BKP sendikamızı ziyaret etti.

9 Ağustos 2017, Çarşamba saat 10:30’da KTOEÖS ve KTÖS olarak LAÜ-AÖA protokolü ile lgili soruşturma başlatılması için Mahkemeye başvuruldu. ardından basın toplantısı gerçekleştirildi.

10 Ağustos 2017, Perşembe saat 15:00’te Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu ile görüşmemiz gerçekleşti.  Gündem: Sosyal Tesis

10 Ağustos 2017, Perşembe saat 18:00’de Atatürk Öğretmen Akademisi öğrencilerinin Akademi’nin kapatılmaması adına Dereboyunda Protesto yürüyüşü gerçekleşti.

11 Ağustos 2017, Cuma saat 10:30’da Yürütme Kurulumuz ve ÖYAK Yönetim Kurulu üyeleri ile toplantımız gerçekleşti.

16 Ağustos 2017, Çarşamba saat 10:00’da  ülkemizde yıllardır sürdürülen ve Hala Sultan İlahiyat Koleji mezuniyet töreni videosuyla bir kez daha ortaya çıkan eğitim alanındaki dönüştürme çalışmalarını, bununla beraber nüfus, ekonomik, siyasi, çevresel ve kültürel alanda yapılan dayatmaları ve bu doğrultuda sürdürülen politikaları, TC yetkililerini ve işbirlikçi hükümetleri protesto etmek amacıyla destek veren tüm örgüt ve siyasi partilerle birlikte Eğitim Bakanlığına siyah çelenk bırakıldı ve basın toplantımız gerçekleşti.

16 Ağustos 2017, Çarşamba saat 11:00’de Yönetim Kurulu toplantımız gerçekleşti.  Gündem: 1 – Eylem ve izlenecek strateji, 2- Nakiller / Atamalar, 3- Euroscola, 4- AB Projesi, 5- Bilgilendirme

17 Ağustos 2017, Perşembe saat 12:00’de sendikalar ve siyasi partilerin toplantısı gerçekleşti. Gündem: Ülkemizde gelinen durumun değerlendirilmesi ve hareket planı Yer: KTÖS


DUYURULARIMIZ 

2017-2018 Öğretim Yılı Akademik Takvimi (GOÖD, MTÖD)

2017-2018 Öğretim Yılı Akademik Takvim_001

Akademik Takvimin tamamını görüntülemek için linke tıklayınız: 2017-2018 Öğretim Yılı Akademik Takvim