Gereğini Yapmanızı Bekliyoruz

0
28

Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin 6. sınıf ve 9. sınıfı için öğrenci alımına yönelik sınav bu yıl 24 Haziran’da gerçekleştirilmişti. Ancak, son birkaç yıldır olduğu gibi yine sınavın 14 Eylül’de bir kez daha yapılacağı duyurulmuştur. Bu, okulun altyapı sorunları düşünülmeden, verilen eğitimin niteliği düşünülmeden alınmış ‘kişiye özel’ gibi görünen bir karardır.

 

Eğitimde kaliteyi hedefliyorsanız tadilat ve inşaat gibi altyapı sorunlarını çözmek için ayırdığınız bütçenin yeterli olması yanında, planlama yapmanız  ve kendi yaptığınız tüzüklere de uymanız gerekmektedir. Bugün hala okullarda tadilatlar, inşaatlar devam ediyorsa, 28 Ağustos 2017’de okullara boya malzemesi alımı, 6 Eylül 2017’de masa sandalye alımı için ihaleye çıkıyorsanız, aldığınız partizanca kararlarla nakillerin ardından tekrar sınav yapıyor veya ek bütünleme yapıp öğrenci geçiriyorsanız veya kayıt kabul tüzüğünü hiçe sayıp okulları balık istifine çeviriyorsanız planlamayı sıfırlamış olur, kalite değil şaibe ve popülizm  görüntüsü vermiş olursunuz.

 

Ağustos 2016’da münhal ilan edilen müdür, müdür muavini sınavlarını 14 Temmuz 2017’de yapıyorsanız ve bundan dolayı öğretmen nakillerini Eylül ayında tamamlayabiliyorsanız, öğretmenler kurul toplantısının gerçekleştirildiği 5 Eylül 2017 günü bazı okullarda öğretmenler toplantı yapacak yer bulamayıp toz toprak içerisinde kantinde toplantı yapmak zorunda kalıyorsa, öğretmen münhalleri için sınavlar gerçekleştirildiği halde belirlenen gerçek ihtiyaç münhal sayılarını kamu hizmeti komisyonuna hala göndermediyseniz, bakanlığınızı elçilikten gönderilen memurlar yönetiyor, bakanlığınıza bağlı öğretmenlere hakareti kendinde hak görüyor ve siz hala daha gereğini yapamıyorsanız, Anayasa ve Milli Eğitim Yasamıza aykırı okul açıyor ve bu okulun müfredatını bu yasalara aykırı şekilde düzenleyip çağdaş bilimsel ve laik eğitimden ödün veriyorsanız, eğitimde sistemden planlamadan ve kaliteden söz edemezsiniz. Çünkü tüm bunlar eğitimin niteliğinin derdiniz olmadığını ve yönetemediğinizi gösteriyor sayın Bakanlık yetkilileri.

Gereğini yapmanızı bekliyoruz…

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)                                                    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here