AÖA-LAÜ Protokolü İptali için Yüksek İdare Mahkemesi’ne Başvuruldu

0
67

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmen Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası (KTÖS) olarak Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) arasında imzalanan hukuksuz protokolün iptali için mahkemeye ara emri başvurusunda bulunuldu.

9 Ağustos 2017 tarihinde Mahkemeler önüne gelen öğrencilerle birlikte, dava dosyalamalarının ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirdirildi.

 

Elcil: “Kurumlarımız bir bir elimizden alındı veya kapatıldı”

Açıklamada konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıslı Türklere ait üretim araçlarının bir bir elimizden alındığını,.Sanayi Holding, Turizm İşletmeleri, ETİ, KTHY gibi kapatılan kurumlarımızdan sonra sıranın AÖA’ya geldiğini belirtti.

Elcil, AÖA’nın kapatılmasına destek veren ve buna karşı mücadele edenleri hedef alanlara bakıldığı zaman, TC Elçiliği’nin desteklediği ve finanse ettiği siyasi partiler ile paralı gazetecileri gördüklerini söyledi. Elcil, bu durumun, diğer toplumsal kurumlara yapılan saldırı ile AÖA’ya yapılanın aynı sistemli saldırının ürünü olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Elcil, toplumsal varlıklarımıza ve toplumumuza sahip çıkmak için hem sokaktaki eylemlere devam edeceklerini, hem de hukuki yolları kullanmaktan geri durmayacaklarını belirtti.

 

KTOEÖS Genel Sektreteri Selengin: “Bu protokol derhal iptal edilmeli”

Sendikamızı temsilen konuşan  Genel Sekreterimiz Aziz Selengin ise, Kıbrıslı Türkleri hayatın her alanında faşizan baskılarla dönüştürme çabasına girişildiğine dikkat çekti.

Selengin, laik toplum yapımıza, haklarımıza, dinimize kültürümüze ve yaşam biçimimize yönelik toplum mühendisliğini ve kurumlarımıza yönelik saldırıları kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Selengin, LAÜ ve AÖA arasında hazırlanan protokolün AÖA’nın aşamalı kapatılması hamlesi olduğunu vurguladı. Kıbrıslı Türklerin faşizan saldırılarla dönüştürülmeye çalıştırıldığını belirterek, “Bir başka deyişle toplum mühendisliği yapılıyor. Laik toplum yapımıza, haklarımıza, dinimize, dilimize, kültürümüze, yaşam biçimimize ve her alanda kurumlarımıza yapılan saldırıları kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

LAÜ ile AÖA arasında imzalanan protokolün, “akademiyi aşamalı kapatma hamlesi” olarak açıklayan Selengin, “Bu protokol derhal iptal edilmelidir” dedi.

 

Avukat Polili: “Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yetkilerine de ihlal olacak”

Avukat Öncel Polili ise KTÖS’ün açtığı, KTOEÖS’ün destek verdiği davayla ilgili bilgi vererek, “AÖA kendisine yasayla verilen görevlerin bir kısmını protokolle LAÜ’ye devrediyor. Biz bunun hukuki olduğuna inanmıyoruz. Protokolle ilgili yönetim kurulunun da akademik kurulun da kararı yok” şeklinde konuştu.

Protokolle AÖA’daki akademisyenlere görev şemalarında olmayan görevler de verileceğini kaydeden Polili, “AÖA’ya atamalar Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılıyor. LAÜ’de Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan atanmayan kişiler var. Protokolle, Anayasa tahtında oluşturulan Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yetkilerine de ihlal olacak. Bunların sorgulanması için mahkemeye başvuracağız, ara emri talep edeceğiz” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here