6 – 22 Eylül 2017 – Sayı 110

0
68

HADDİNİZİ BİLİN !

DSC_0022

Bakanlığı Siz mi Yönetiyorsunuz?

Eğer siz yönetiyorsanız, haddini aşan, bizlere ve tüm toplumumuza hakaret eden bu şahsı derhal geldiği yere, yani elçiliğe iade ediniz!

Bir kez daha tekrar ediyoruz ki, bakanlık bünyesinde elçiliğin görevlendirdiği üç memurdan biri olan söz konusu bu şahısla ilgili gerekeni yapmazsanız, ya da kendisine eğitim bakanlığıyla ilgili herhangi bir görevlendirme verirseniz gereğini BİZ YAPACAĞIZ!

22 Eylül 2017 tarihinde Eğitim Bakanlığı önünde gerçekleştirdiğimiz eylem ve eylemde okunan bildirimizin tam metnine haber başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz. 


SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ!

sendikal platform

Sendikal Platform olarak, Kıbrıs Türk toplumuna yeni bir dayatma anlamına gelen saat uygulamasını kabul etmiyoruz. UBP-DP hükümeti isterse bunu bir referandumla halkımıza sorabilecekken, sonucunu bildiği için yan yollara sapmakta kamuda, okullarda mesai saatleri ile çözüm ürettiğini sanmaktadır.

Topluma dayatılan ve yeni kurbanlar anlamına gelen SAAT DAYATMASINI kabul etmeyeceğimizi deklere ediyor, siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine ve toplumumuzun tüm kesimlerine birlikte hareket etme çağrısı yapıyoruz ve SEYİRCİ KALMAYIN diyoruz.

Hükümeti halka kulak vermeye davet ediyoruz. Tek bir insanımızın burnunun kanamasının bu hükümet anlayışının suçu olacağı bu adımdan vazgeçilmesi çağrısını yineleriz.

Bu uyarı algılanmazsa, toplum olarak hayır demek için ayağa kalkacağımızı bildiririz.

YETER diyoruz!

SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ!

20 Eylül 2017 tarihinde Sendikal Platform olarak gerçekleştirilen basın toplantısında yayınlanan ortak metnin tamamını haber başlığına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. 


Hayal Âleminde Mi Yaşıyorsunuz?

63579

2017-2018 eğitim öğretim yılına bugün yine birçok sıkıntıyla başlıyoruz.  Bakanlığın iş bilmezlikleri, plansız programsız tadilat, tamirat ve inşaat işleri yapması, dün gece geç saatlere kadar hummalı çalışmalar sürdürmesine rağmen bugün öğrenciler, bazı  okulda çalışmaların sürmesi durumuyla, bazı okulda inşaat atıklarıyla karşı karşıya bırakılmış,  bazı okulda ise masa sandalyesiz kalmıştır.

Plansız, programsız yapılan tadilat, tamirat çalışmaları okulların açıldığı ilk gün eğitim öğretimin başlamasını imkânsız hale getirmiştir.

Tamamlanamayan çalışmalardan dolayı Canbulat-Özgürlük Ortaokulunda tehlike arz eden durumla karşı karşıya kalınması sonucu sendikamız, öğretmen ve ailelerle birlikte ders yapılmaması kararı almıştır.

Bakanlığın kayıt kabul tüzüğünü çiğneyerek bazı okullara kayıt yapılması baskısını yapmasını, Çanakkale Ortaokulunda öğretmenlerimizle protesto edip son derse girmeme kararı alınmıştır.

41

18 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen basın toplantısnda yayınlanan metnin tamamını haber başlığına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. 


 

YENİ AKADEMİK YILDA KAMUSAL EĞİTİMİN DURUMU

????????????????????????????????????

Türkiye ile paralel götürülen eğitim sisteminin içeriğinin değiştirilmesi, müfredatların Milli Eğitim Yasamızın genel amaçlarına ve temel ilkelerine aykırı unsurlar içermesi ve ilahiyat kolejinde uygulanan müfradatın yanında bu müfredatların lise düzeyinde ülkemizde de uygulanacak olması en büyük sıkıntılardan biri olarak önümüzde durmaktadır. Hedeflenen toplum mühendisliğinin temelini oluşturan, çağdaş, laik, demokratik eğitim niteliği ve içeriğinden uzak olan bu müfredatların dayatılması kabul edilemezdir. Toplumların aydın kesimini oluşturan öğretmenlerimizin bilimsel eğitimle aklın özgürleşebileceğini, bilimsel eğitimle sorgulayan, araştıran, demokrat bireylerin yetiştirilebileceğini çok iyi bildiğine ve uygulayacağına olan inancımız tamdır.

14 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında yayınlanan metnin tamamına haber başlığına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. 


Kamuoyunun Sesine Kulak Verin !

Üç Maymum Siyaset

Sadece kamu çalışanlarına değil, tüm çalışanlara ve tüm topluma sıkıntı yaratan, hem dış dünyayla iletişim açısından sorunlar yaratan, hem trafikte kaza riskini artıran, hem de elektrik tüketiminde israf yaratan bu uygulamaya devam etme ve bu topluma dayatılanlar karşısında boyun eğme kararınızı KTOEÖS olarak bizler protesto ediyoruz!

Sizleri yapacağınız referandumla kamuoyunun sesine kulak vermeye davet ediyoruz.

Toplumumuza,  ekonomik, kültürel, siyasi, eğitim, din, çevre, nüfus alanlarında yıllardır bizlere yapılmakta olan dayatmalara karşı durma, boyun eğmeme, oldubittilere karşı iradesine sahip çıkma çağrımızı bir kez daha yapıyoruz.

Bıçak kemiği kesmektedir!

12 Eylül 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metnini görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


Gereğini Yapmanızı Bekliyoruz

ktoeös manteş gereğini yapınız

Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin 6. sınıf ve 9. sınıfı için öğrenci alımına yönelik sınav bu yıl 24 Haziran’da gerçekleştirilmişti. Ancak, son birkaç yıldır olduğu gibi yine sınavın 14 Eylül’de bir kez daha yapılacağı duyurulmuştur. Bu, okulun altyapı sorunları düşünülmeden, verilen eğitimin niteliği düşünülmeden alınmış ‘kişiye özel’ gibi görünen bir karardır.

Eğitimde kaliteyi hedefliyorsanız tadilat ve inşaat gibi altyapı sorunlarını çözmek için ayırdığınız bütçenin yeterli olması yanında, planlama yapmanız  ve kendi yaptığınız tüzüklere de uymanız gerekmektedir. Bugün hala okullarda tadilatlar, inşaatlar devam ediyorsa, 28 Ağustos 2017’de okullara boya malzemesi alımı, 6 Eylül 2017’de masa sandalye alımı için ihaleye çıkıyorsanız, aldığınız partizanca kararlarla nakillerin ardından tekrar sınav yapıyor veya ek bütünleme yapıp öğrenci geçiriyorsanız veya kayıt kabul tüzüğünü hiçe sayıp okulları balık istifine çeviriyorsanız planlamayı sıfırlamış olur, kalite değil şaibe ve popülizm  görüntüsü vermiş olursunuz.

11 Eylül 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metnini görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


ÇALIŞMALARIMIZ / TOPLANTILARIMIZ

6 Eylül Çarşamba saat 15:00’te Sendikal Platform toplantısı gerçekleşti. Gündem: Yaşanan süreçlerle ilgili genel bir değerlendirme Yer: KTÖS

7 Eylül Perşembe saat 15:00’te Eğitim Bakanlığında toplantı gerçekleşti. Gündem: Okul Etkinlikleri ve öğretmenlerin bu etkinlikler ile ilgili mesai saatleri

8 Eylül Cuma saat 13:30’da WFTU üye sendikaların toplantısı. Gündem: 3 Ekim Eylem Günü. Yer: KTAMS

8 Eylül Cuma saat 15:00’te Kıbrıslı Öğretmen Sendikalarının Periodic Toplantısı gerçekleşti. Yer: Dayanışma Evi

11 Eylül Pazartesi saat 17:00’de Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş mesai saatleriyle ilgili toplantı gerçekleştirdi.

12 Eylül Salı saat 10:00’da Yönetim Kurulu toplantımız gerçekleşti. Gündem: Eğitimdeki Sorunlar

 

DUYURULARIMIZ

Avrupa Parlamentosu Euroscola Programına Katılmaya Hak Kazanan Sorumlu Öğretmenler Belli Oldu

DSC_0024

Avrupa Birliği organizasyonu olan ve AB Parlamentosu yapısı ve işleyişi hakkında bilgi ziyareti programı olan Euroscola Programı Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi EUPSO, KTOEÖS ve KTÖS işbirliği ile 2017-2018 akademik döneminde gerçekleşiyor.

16 – 18 yaş arası toplam 60 Kıbrıslı Türk ve 60 Kıbrıslı Rum öğrenci katılımıyla gerçekleşecek 5 farklı programa sorumlu öğretmen olarak katılmak için sendikamıza müracaat eden ve belirlenen kriterlere uygun olan 29 üye öğretmenimiz arasından kura çekimi gerçekleştirilerek 5 asil üye ve 5 yedek üye seçilmiştir.

Üye öğretmenlerimizin başvuruları arasından kurada çıkan ve Euroscola Programına katılmaya hak kazanan Asil ve Yedek öğretmenlerimizin listesi için like tıklayabilirsiniz: EuroScola Kura Çekimi sonuçları duyurusu Öğretmen 2017-2018


2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı Euroscola Programı Öğrencilere Çağrı

EuroScola

Değerli Öğrencilerimiz,

Avrupa Birliği organizasyonu olan ve AB Parlamentosu yapısı ve işleyişi hakkında bilgi veren Euroscola Programı Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi EUPSO, KTOEÖS ve KTÖS işbirliği ile,

2017-2018 akademik dönemi için Şubat – Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek 5 ayrı programa 16 – 18 yaş arası toplam 60 Kıbrıslı Türk ve 60 Kıbrıslı Rum öğrenci katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Seçilecek olan öğrencilerde aranan nitelikler ve başvuru formu için link’e tıklayabilirsiniz: ÖĞRENCİ 2018 Euroscola programı duyuru ve başvuru formu


3 Ekim Uluslararası Dayanışma Günü Programı

INTERNATIONAL ACTION DAY tr_en2 (1)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here